Основна цел на тези избори е съставяне на редовно правителство, защото само то може да ни изведе не просто от безвремието на последните две години, но и от сериозното отстъпление от най-важните аспекти от нашия цивилизационен избор, от изолирането, което виждаме, че става вече факт, на България – допълнителното изоставане, вместо напредване към сърцето на Европейския съюз (ЕС) и към сърцето на НАТО.

Кампанията зависи от политическите партии, които ще участват в тази кампания, но основната цел трябва да бъде съставяне на редовно правителство и това в някаква степен е конституционна отговорност на политическите сили.

Това каза в интервю за БГНЕС доц. д-р Велизар Шаламанов, министър на отбраната в служебното правителство (6 август – 7 ноември 2014 г.)

По думите му, ако за пореден път политическите формации не могат да стигнат до решение, то тогава наистина имаме много сериозен проблем, и той няма да се реши с еднолично управление на президента. „Той ще се реши, когато българските граждани видят, че са представени в парламента, защото мнозинството от българските граждани са за независимост, за свобода, за териториална цялост и за икономически просперитет на България в тези два съюза, които са основата на нашия цивилизационен избор, а именно ЕС и НАТО“, отбеляза той.

Доц. Шаламанов заяви, че ако наистина се фокусираме върху това, ще имаме солидно мнозинство за съставяне на правителство, след което ще бъдат адресирани всички други въпроси от здравеопазване и образование, до социалните предизвикателства пред повечето българи.

„Времето беше за предизборни коалиции и те се случиха. Има коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, към която се присъединяват и други политически партии, като БЗНС, да речем, а и неправителствени организации. Има коалиция ГЕРБ-СДС. Въпросът е, че една от тези две коалиции ще спечели в изборите, и тогава важното е да се прояви отговорност и разум в парламента, за да се състави дори и правителство на малцинството“, подчерта той и добави, че според него не може да се стигне до коалиция в парламента, защото ако можеше да има такава, то тя щеше да се случи в 48-ото НС.

Шаламанов е категоричен, че нищо не се е променило по отношение на коалиционните принципи. „По-скоро очаквам по-висока активност, за което се изисква много работа от политическите партии, и очаквам след това наистина отговорност и разум, да бъде дадена възможност на първата политическа сила да състави дори и правителство на малцинството, с цел да се върнем към парламентарно управление“, посочи той.

Сред важните закони, които трябва да бъдат приети от 49-ото НС, доц. Шаламанов открои, че трябва да се приеме Закон за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили. Той трябва да създаде възможност за ускорено превъоръжаване на българската армия, развитие на отбранителната индустрия и наистина активно използване на членството на България в НАТО – и за гарантиране на нашата сигурност, и за технологично развитие, и за въпроси, свързани с цялостното позициониране на България в тази нелека среда на кибератаки, хибридни атаки, пропаганда, дезинформация, в която среда страната ни е най-уязвима. Именно затова той е на мнение, че ако България не вземе мерки по тези въпроси, това, което сега ни пречи да вървим напред, може съвсем да ни спъне.

Доц. Шаламанов коментира войната на Руската федерация в Украйна и каква следва да бъде ролята на България. „България определено има възможност, първо, да помогне на Украйна в този критичен момент. И като съсед, и като близък партньор на Украйна, и като част от НАТО и ЕС трябва да помогне максимално. Успехът на украинците за гарантиране на техния суверенитет и териториална цялост, тяхната независимост, пряко допринася за нашата сигурност, за възможностите за икономическо развитие на България и за цялостното укрепване на средата за сигурност, която е пряко свързана с икономическия просперитет на нашия регион“, смята той.

Що се отнася до разделителните линии в това отношение между политическите формации, по думите му, те са резултат от много сериозната дезинформация и пропаганда, която провежда Кремъл, за съжаление, с участие на български политически партии, политически лидери, на български институции и това неминуемо ще бъде тема на предизборната кампания. „Но се надявам тази тема да бъде поставена с цел редовното правителство, което бързо да се формира след изборите, да се заеме с този проблем и да пресече тази пропаганда, да създаде устойчивост на българските институции, на българската демокрация и да се фокусира върху наистина важните стъпки за реализация на нашия цивилизационен избор, а не постоянно да се въртим в кръг и да губим своята идентичност“, уточни доц. Шаламанов.

Той коментира и как цялата ситуация се отразява на двустранните отношения между България и Руската федерация (РФ). „Към момента по решение на РФ, която практически наруши всички международни норми и договори, по които е страна, основно отношенията с Москва са по направление санкции, пакет след пакет от ЕС, които естествено и България прилага като част от ЕС, прекъсване на практически всякакви отношения – икономически, технологични, в някаква степен и културни, защото това, което виждаме като военно престъпление, като брутална агресия в Украйна, по никакъв начин не се вписва в понятието руска култура, славянска култура“, обясни доц. Шаламанов и допълни, че според него и България, и българите не могат да имат нищо общо с тези зверства, с това системно унищожаване на болници, на училища, на църкви, на културни институции, отвличане на хора и деца, зверства, които ще бъдат обект на международен наказателен съд, а не обект на двустранни отношения.

„Гласувайте на 2 април! Нека да имаме такава избирателна активност, каквато има в Естония, и по-голяма, и тогава цивилизационният избор ще бъде потвърден, иначе ще бъде подменен“, призова в заключение доц. Шаламанов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.