Сагата с издадените неправомерно български паспорти на чужденци се точи вече 9 години, краят ѝ не се вижда. Днес министър Крум Зарков изпрати нов сигнал до прокуратурата по темата

Бизнесът с издаването на български паспорти на чужденци не е от вчера. Това се знае, даже имаше шумни и показни арести и внесен от прокуратурата в съда "безгрешен обвинителен акт" преди три години. Оттогава обаче нищо не се е променило. Като няма наказани, явно стимулите да се издават български паспорти срещу пари, което се нарича на обикновен език "корупция" са достатъчно силни. Как иначе да си обясним продължаващото заливане на прокуратурата със сигнали в тази посока и то не от граждани, а от министъра на правосъдието и липсата на резултати?

Ето и една кратка хронология на събитията, за тези, които са ги позабравили.

Годината е 2014. Според разследване на прокуратурата, Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) е издала хиляди удостоверения за български произход на албанци, косовари и македонци, без реални доказателства за такъв произход. Удостоверенията са необходими за натурализацията на чужденци на основание български произход, което е едно от изискванията за придобиване на български паспорт.

От 1 500 проверени удостоверения за български произход половината се оказаха издадени без каквито и да било доказателства, независимо от законовото изискване да има поне един документ за възходящ българин в родáта на кандидата за гражданство.

Годината вече е 2018. От ДПС обявяват, че ще инициират анкетна комисия в парламента, която да се занимае именно с това - търговията с българско гражданство. Но всички тези начинания остават спорадични, изглеждат без продължение, а властта все едно не чува, че по темата се говори. Прокуратурата пък сякаш забравя за проверката си от 2014 година.

Междувременно правителството отдавна се е сменило, а лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов е предложил Петър Харалампиев за шеф на ДАБЧ. Всичко си върви постарому. До сега,, когато се стига до шумната акция в Агенцията за българите в чужбина. Харалампиев е арестуван, а публичните обвинения са именно за търговия с българско гражданство.

Годината е 2020. Почти две години след акцията, при която бе арестуван някогашният шеф на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев, делото срещу него най-сетне влезе в съда. Заедно с него обвиняеми са и тогавашният главен секретар Красимир Томов и още двама души.

Харалампиев е обвиняем за участие в престъпна група, както и за вземане на подкупи за издаване на удостоверения за български произход, ключов документ за успешно приключване на процедурата по даване на гражданство, понякога и експресно – в рамките на деня.

Годината е 2022. За 67 от чужденците със “златни” български паспорти тече проверка в ДАНС по сигнал на Министерството на правосъдието, а за 6-има вече има процедура по отнемането им. Това изнесе като информация ведомството, ръководено от Надежда Йорданова. Тя е изпратила 19 сигнала за нарушения, а проф. Янаки Стоилов от първото служебно правителство - 48.

Вече сме в януари 2023 година. Грип спъва делото срещу бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев за ръководене на организирана престъпна група, осигурявала удостоверения за българско гражданство на чужденци срещу определени суми, съобщават медии.

Две години минаха само докато прокуратурата успее да изготви безгрешен обвинителен акт срещу Харалампиев, Красимир Томов - бившия главен секретар на агенцията, сърбина Марко Стойов и собственичката на фирма за преводи и легализации Петя Симеонова. Триото е обвинено за участие в организирана престъпна група, търговия с влияние и документни престъпления. За над две години заседания делото е до под кривата круша. Разпитани са само няколко души, а предстои да бъдат привикани бая свидетели и евентуално назначаване на нови експертизи, ако се появи нова информация. А сега и обвиняемите са болни, което отново затлачва мегаделото с няколко месеца.

10 май 2023 година.Нови случаи на подадени неистински или подправени официални документи, скоито се удостоверява основанието за натурализация, а именно български произход на кандидати за гражданство, са установени от Съветът по гражданството при Министерството на правосъдието.

Една част от преписките, по които има представени неистински документи във връзка с вписана българска народност на възходящ роднина са установени, чрез извършена проверка от Министерството на външните работи. По отношение на друга група кандидати за българско гражданство по натурализация експертни справки, изготвени в Националния институт по криминалистика при МВР, са установили неистински или подправени документи.

Кандидатите са подали лично молбата за натурализация, заедно с нормативно изискуемите документи, съобразно изискването на чл. 29, ал. 1 от Закона за българското гражданство. Подправените официални документи са използвани с цел придобиване на българско гражданство при изключително облекчените условия на чл. 15, ал. 1, т. 1 от Закона за българското гражданство, предвидени за лицата от български произход.

Сигналът на министър Зарков е изпратен за преценка за евентуално осъществяване на състави на престъпления по чл. 308 и/или чл. 316 от Наказателния кодекс.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.