Предвидена е двуфакторна защита при изпращане на съобщението, казва директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“

Започна официалното тестване на системата BG-Alert за разпространение на съобщения за предупреждение на населението за извънредни ситуации и бедствия. Какво трябва да знаем за системата BG-Alert? Пред ФАКТИ говори главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

- Главен комисар Джартов, вече се тества системата за ранно известяване. Нека да обясним какво е BG-Alert ?
- BG-Alert е допълнителен канал на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване, тоест сиренната система. По аналогия на нея ние може да известяваме гражданите, ако предстои да се случат опасни явления – силен вятър, силен дъжд, покачване на нивата на реки и на язовири. Целта е хората да имат информация, че нещо предстои да се случи. Може да се използва системата и когато вече се е случило някакво събитие - имаме наводнение, имаме случило се земетресение. В съобщението ще има препоръки към тях със съвети как да действат в тази ситуация.

- За земетресение ще ни известява ли?
- Системата няма да може да се използва преди да е възникнало земетресението. Основно говорим за метеорологични явления, при които имаме прогнозиране. Тогава системата ще се използва, за да се информират хората, че предстои да се случат такива събития. Примерно, че ще има обилни валежи, така че може да има вероятно повишаване на речните нива във водоизточници, във водни басейни и т.н.

- Съобщението ще бъде получено от какви мобилни апарати?
- Съобщението ще стигне до телефони, които поддържат технологията Cell Broadcast (б.р. - виж текста под чертата в края). На интернет страницата, която е разработена за тази цел – BG-Alert.bg, ясно е описано кои телефони и с каква операционна система ще имат възможност да получат и визуализират съобщенията. Освен мобилните телефоните, смарт часовници и таблети – ако поддържат технологията Cell Broadcast, също ще визуализират такива съобщения.

- Часовниците и таблетите трябва ли да имат SIM карта?
- Не е нужно да имат SIM карта. Важно е да поддържат технологията, която споменах. Но вие и без да имате SIM карта може да са обадите на 112, нали така. Просто е важно устройството да поддържа тази технология. Cell Broadcast е радио излъчване. Тя е различна от технологията за изпращане на sms. Тук има един недостатък, че този тип комуникация е едностранна. Все едно слушате радио. Вие получавате информация, но нямате обратна връзка. Системата, като изпращач, не може да разбере дали сте го получили съобщението. Но предвид масовостта на съобщенията, това се компенсира, защото със сигурност някой до вас ще го получи.

- А ще се надгради ли системата така, че да имате и обратна връзка?
- Самата технология не го позволява. Пак ще кажа, представете си го като радио, на което вие сте само потребител.

- Кой ще решава дали тази информация, която ще пуснете, е важна и
достоверна, за да се изпрати до хората?

- В момента съгласно Закона за защита населението при бедствия и аварии и съобразно Националната система за ранно предупреждение и оповестяване тя може да се използва по разпореждане

на министри, на кметове на общини, на кметове на населени места, на кметски наместници.

Към момента това са единствените органи, които ще могат да се разпореждат с нейното използване. Ние - от пожарната, няма да взимаме такива решения, защото нямаме такива правомощия. Практически ние просто сме създали инструмента, който може да бъде използван от тези компетентни органи.

- Ако в град X се очаква нещо да се случи – голям дъжд, примерно, и кметът реши да подаде сигнал, само в град Х ли ще се получи съобщението?
- Това зависи от кмета. Системата дава възможност съобщението да се изпрати както в определена територия, така и в цялата страна. Естествено, когато градът Х е заплашен, не нужно в други градове да получават съобщението. Това вече се определя от изпращача. За да се изпрати и получи съобщението, се използват мобилните клетки на операторите. Системата позволява да се идентифицира едно населено място или повече населени места. Тоест, може да избере конкретна територия. Заради разпределението на клетките на мобилните оператори, съобщението може да излезе малко извън зададения обхват, но това не би трябвало да е проблем. Клетката на мобилния оператор има обхват, който е окръжност, така че може да се получи приемане на съобщението в съседни области. Вижте, целта на системата е да извести хората за някаква опасност. Хората трябва да са спокойни и да знаят, че тази система е предвидена да ги предупреждава и е свързана с техния живот и здраве. Системата не е предвидена за други цели, а да ги предупреди максимално бързо, за да предприемат определени мерки, които са в тяхна полза.

- На ниво ЕС системата къде работи?
- В много страни, но ние черпим опит най-вече от Румъния, защото страните са близки.

- Системата трябва да влезе в експлоатация в началото на следващата година?
- В момента се изготвя и Наредба, която да регламентира практически как ще се използва системата. В Наредбата ще се запише по какъв начин ще става от една страна експлоатацията на системата, а от друга страна какви ще се правата и задълженията на различните институции.

- Кой, как и кога ще преценява дали едно съобщение да бъде изпратено?
- Предвидена е двуфакторна защита при изпращане на съобщението. Какво имам предвид. В системата е предвиден следният ред при работата със софтуера. Един служител - независимо дали е на пожарната, или на съответната администрация, създава съобщението. А друг го преглежда и изпраща. Имаме двуфакторна степен на защита на системата, за да не може някой да си позволява директно да изпраща съобщение. Просто сме хора. Когато се случва или се е случило някакво събитие, хората, които отговарят за координацията, подготвят проекта на съобщение. Но, в същото време, те са изключително натоварени със самото събитие. За да не разчитаме само и единствено на тяхното внимание и преценка, защото при работа под напрежение вероятността за грешки е по-голяма, те изготвят проекта на съобщението и го предават на друг човек, който да го прегледа. Вторият човек вече обработва съобщението и го прави във вида, в който ще го изпрати, след което го изпраща. Просто и втори човек оглежда съобщението преди да се изпрати, което е нормална практика, за да не се допускат грешки.
--------------------------------
Съобщения ще получат телефоните, поддържащи технологията Cell Broadcast, т.е. от 2G, 3G, 4G и 5G устройства. Тестовото съобщение ще бъде получено без значение в какъв режим са телефоните и на кой мобилен оператор. Хората ще могат да изключат сигнала, когато го получат. В самото съобщение ще бъде посочено, че става дума за тест.

График на тестовете:
14 ноември - областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен
15 ноември - Велико Търново, Разград, Русе и Силистра
16 ноември - Варна, Добрич, Търговище и Шумен
21 ноември - Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол
22 ноември - Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област
23 ноември - Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково
29 ноември - национален тест в цялата страна

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.