Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши праща проверяващ екип в България, който да изследва как работят европейските делегирани прокурори. Това става ясно от съобщение на европейската прокуратура (ЕППО). По-късно и Министерството на правосъдието разпространи същото съобщение.
Проучвателната мисия на Отдела за вътрешен одит на ЕППО идва само дни след като "Сега" разкри, че пореден български делегиран прокурор напуска поста си, а проблеми има и в администрацията на структурата.
Днес Кьовеши е провела видео разговор с министъра на правосъдието Крум Зарков, съобщи още ЕППО. Кьовеши е информирала Зарков, че е писала писмо на главния прокурор Иван Гешев, с което го моли да даде възможност и да улесни проучвателна мисия на ЕППО в София.
Зарков и европейският главен прокурор са обсъдили условията, при които европейската прокуратура работи в България и по-конкретно общите условия на работа и работна среда на европейските делегирани прокурори (магистратите, които на местна почва работят по делата за измами и злоупотреби с евросрества).
Европейският главен прокурор приветства ангажираността и отдадеността на министъра за изграждането на наистина независима и ефективна Европейска прокуратура в България, се казва в съобщението от Люксембург.
Кьовеши е настояла обаче българските власти да направят ключови подобрения в това отношение - наистина да създадат независима администрация за офиса на Европейската прокуратура в София, което вече е предвидено по закон, спешно да бъдат назначени отдадени и независими полицейски служители към европрокуратурата, както и да бъдат номинирани кандидати, които да запълнят българската квота за делегирани прокурори.
Българската квота за делегирани прокурори е 15. Доскоро обаче България имаше едва 9. В последния месец постовете си напуснаха трима. Първи се махна Бойко Калфин с официалното обяснение, че е спечелил конкурс за върховната прокуратура (мястото му там би се пазило до края на мандата му като делегиран прокурор). След това си тръгна и Елена Попова, която реши, че след година като делегиран прокурор иска да се върне в съда. Последно, вчера, Ивайло Илиев беше избран за помощник на националния член от България в Агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст), т.е. той също напуска поста си при Кьовеши.
Властите изпитват затруднения с номинациите, които се одобряват в Люксембург, като на третата от четирите проведени процедури нямаше нито един кандидат. Прокурорската колегия на ВСС сега ще трябва да открие пета.
"Това текучество ме притеснява. Много надежди са свързани с Европейската прокуратура, особено тук, в България. Знаете, служебното правителство положи огромни усилия тя да бъде обезпечена. Около сградата, около деловодството, това, което беше в правомощията на Министерския съвет, беше направено, а именно сградата беше предадена на Висшия съдебен съвет целево за нуждите на Европейската прокуратура в България. Оттам нататък доколкото съм запознат, процедурата се движи, прави се паспортизация на сградата. Ще са необходими обществени поръчки, но ми се иска всичко да става малко по-бързо", коментира Крум Зарков вчера. Той вече поиска Висшият съдебен съвет да изслуша ръководството на българския офис на ЕППО. Това са българският европейски прокурор Теодора Георгиева, която е част от колегията на ЕППО в Люксембург, както и заместникът ѝ Димитър Беличев, който ръководи делегираните прокурори, работещи в България. Не е ясно обаче дали съветът ще приеме да се занимава с това, тъй като общата нагласа е, че това са въпроси, които трябва да бъдат решени в Люксембург, защото делегираните прокурори тук не са подчинени на националната прокуратура.