Над половината випускници са чужденци
За трета поредна година продължава да расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си – това сочат резултатите от анкетата сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София.
74,3% от завършващите планират да работят в България. Това означава, че още този месец над 160 млади лекари ще влязат в болничните заведения у нас.
Випуск 2024 е третият, който устойчиво обръща дългогодишната негативна тенденция абсолвентите да желаят да продължат развитието си извън България – при Випуск 2022 в страната искат да останат 50% от анкетираните, при Випуск 2023 са вече 62,5%. Ръстът сега е с още 12% нагоре. За първи път от над 10 години насам процентът на оставащите е толкова висок.
86,2% искат да работят в болнични заведения и само 7,7% като общопрактикуващи лекари. На научна кариера биха се отдали само 2,9% от завършващите. Остава нисък процентът на желаещите да работят като търговски представители на фармацевтични компании (1,4%). В административна структура в здравната система биха работили едва 1,5% от випуска.
Най-важните три очаквания на младите лекари са: да се подобри заплащането (25%), да се подобри управлението на всички нива в здравната система (15,6%) и да бъде осигурена повече съвременна апаратура (12,4%).
25,7% от Випуск 2024 планират да напуснат страната като 80,7% от тях са се ориентирали предимно към европейски държави. Желаещите да работят в САЩ са 5,3% и са намалели с 3,5% в сравнение с предходния випуск.
Мотивите на напускащите България са: по-високо заплащане в чужбина (22,7%), по-добра организация на здравната система (19,4%). Дипломантите продължават да посочват като причина да заминават обстоятелството, че развитието на младите кадри в здравната система у нас е трудно (14,3%).
Педиатрията е на първо място като най-желана специалност (10%). Ръстът е с 3,3% в сравнение с предишния випуск. На второ място е кардиология (9,3%), на трето – хирургия (8,7%). Следват образна диагностика (5,6%) и ендокринология (5,6%). Акушерство и гинекология ще практикуват 5% от завършващите, а гастроентерология – 4,3%. Значително е намалял интересът към анестезиология и реанимация, в сравнение с предишния випуск (12,2%). Сега едва 3% от завършващите са се ориентирали към тази специалност, т.е. спадът е около 9%. Останалите специалности набират по около 2%.
Онкологията и спешната медицина продължават да са най- малко предпочитаните от младите лекари сфери за работа – с по 1,8%.
Расте положителната оценка за нивото на образованието в Медицинския факултет. На въпрос дали биха го препоръчали като място за обучение 79,7% отговарят с „Да”, което е с 3% повече в сравнение с предходния випуск.
Завършват 577 млади лекари, от които 224 български студенти и 353 чуждестранни.