Фокусът се измести и по-слабо стои аргументацията "срещу ГЕРБ", смята социологът. "Ако се стигне до съвместно управление на ГЕРБ с ДБ и евентуално с ПП, ще има по-критична позиция към действията на прокуратурата"
"По първите сигнали – по-скоро може да сме умерени оптимисти. Виждаме по-премерени позиции, готовност за преговори. Има някакви индикации, че макар и трудно, може да се достигне до успешен завършек на преговорите, които да доведат до редовно управление."
Това каза в интервю за БНР Павел Вълчев от "Алфа рисърч".
Позицията на ПП в този момент е ключова. Изискванията, които те поставят, са тези, които и ДБ поставя, с нюанси. Ако се стигне до разбирателство между ГЕРБ и ДБ, ПП трудно ще обяснят защо не участват с подкрепа, коментира социологът.
"Ако са против, включително управление с участието на техния политически партньор, ще е много трудно да се дефинира. Водещ в преговорите за управление ще бъдат ДБ, а ПП могат след време да се включат с подкрепа, която също няма да е толкова стабилна във времето."
Като предизвикателство за БСП Вълчев определи това, че от една страна "имат желание за активна роля в преговорите", а от друга – "документално имат определени спирачки". Той не изключва вътрешно напрежение в БСП преди конгреса на партията.
Относно ролята на ИТН социологът припомни, че те са били "създадени като контрапункт на ГЕРБ", но допусна "да успеят и те да предефинират позицията си". Вълчев отчита "интересно съперничество" между БСП и ИТН за ролята на малките играчи в сформирането на редовно управление.
Фокусът се измести и по-слабо стои аргументацията "срещу ГЕРБ", защото излезе напред ДПС – Ново начало, смята той.
В предаването "Преди всички" Павел Вълчев отбеляза, че позицията на Бойко Борисов показва достатъчно ясно, че "нещата, които се случват около прокуратурата и определени членове на ПП вече се артикулират вече като нееднозначни проблеми".
"Ако се стигне до съвместно управление на ГЕРБ с ДБ и евентуално с ПП, със сигурност ще има по-критична позиция към действията на прокуратурата и това, което предстои в съдебната система."