В парламента ще се настанят анализаторите – юристи – преподаватели по конституционно право, макро-и микроикономисти, синдикални водачи, политолози, доценти, професори и академици, все културни и възпитани хора, преминали през цедката на научни конкурси, с научни степени и звания
Дни наред не откъсвах очи от телевизора в часовия пояс 10-14 часа. В България се решаваше големият проблем – кой да бъде председател на Народното събрание. БНТ като национална и отговорна телевизия събираше около масата си анализаторите на България. Те са едни и същи, подобно на парламентарните партии и депутатите. Харизанов, Стойчо Стойчев и Алгафари са аватарите на ГЕРБ; Стойнев, Лозанов, Смилов – на ППДБ; Велева, Цв. Андреева – на ДПС-тата, Ал. Симов – на левите сили и т.н. и т.н. Не знам дали им плащат за да обсъждат дълбокомислено пред дневната публика на първата ни телевизия съдбоносните въпроси на страната и на няколко други важни държави. Дано им дават възнаграждение, защото в противен случай ги грози гладна смърт. Повечето от тях са постоянно присъствие и на другите телевизии, Българското национално радио, електронни сайтове. Тези трудолюбиви хора работят и мислят повече от действащите ни депутати. Те непрекъснато анализират, дават съвети преди, по време и след заседанията на парламента.
С една дума, те са мозъкът на държавата. Заедно с водещите предаванията журналисти те кумулират мъдростта на народа и ако държавните чиновници им слушат съветите, няма да имат нужда от своя и без това липсващ интелект. Понякога се питам, като толкова разбират от управление, защо вместо в телевизията не заемат банките в парламента. Защо са оставили съдбините на държавата в ръцете на 240 не особено умни (или поне не колкото тях) депутати, а не ги изместят и не материализират знанията и уменията си в закони и управленчески решения. Освен това те са спокойни, не се мразят помежду си както се мразят народните представители, образовани са, изглеждат добре и са доволни от постигнатото от тях в живота. Повечето са социолози, правят преди всеки избор по няколко социологически изследвания с резултати, които се отклоняват от действителните изборни резултати с 0,0001 %. Тогава няма да има нужда да харчим толкова много пари за избори, ще икономисаме хартия за бюлетини, списъци и протоколи, няма да ни се налага да ходим на избори, а ще използваме времето за друга полезна работа. Няма да има омраза, всеки ще си гледа своята работа и хората няма да се карат за партии и партийци. В парламента ще се настанят анализаторите – юристи – преподаватели по конституционно право, макро-и микроикономисти, синдикални водачи, политолози, доценти, професори и академици, все културни и възпитани хора, преминали през цедката на научни конкурси, с научни степени и звания.
След жалките 7 предсрочни парламентарни избори за две години и още по-жалките предизборни кампании, е време да преосмислим изборната ни система и стратегия. Е, вярно, в другите страни няма подобно нещо, но защо да не бъдем и ние новатори, защо да не направим революция в изборния процес. Стига сме се гушили все на последно място. Време е да заемем първо място в нещо, за което другите страни не са се сетили. И така, напред с най-умните глави в парламента, време е да ги извадим от телевизиите и да ги поставим на престижното място в парламента. Иначе сега пирамидата е обърната с върха си надолу. Време е не само за ново начало в политиката, но и за нови идеи и участници на всички поприща.