"Проблемът е, че отново е за сметка на работещите". Пари има, въпросът е как ще бъдат изразходени, подчерта здравният експерт
Вдигането на минималната работна заплата спомага за приходите в бюджета на НЗОК. Това заяви пред БНР здравният експерт от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков.
"Това е едно механично повишение на вноската. Очаква се, за съжаление се обсъждат и такива неща в кулоарите на властта, да се премине и към повишаване на максималния осигурителен доход. Това е заради основния проблем, пред който стои държавата – или повишава данъците, или дефицитът става все по-голям, т.е. трябва да се компенсира по някакъв начин харчът. В тази посока има едно повишение, което е механично. Проблемът е, че отново е за сметка на работещите в системата. Приходите, които влизат от всеки един работещ в частния сектор, са доста по-големи като количество и като сума, отколкото средствата, които държавата заделя за 9-те групи хора, които осигурява, сред които и най-големите потребители на системата – децата и пенсионерите", обясни той.
Според него е хубаво да се помисли за това държавата да отчисли своя дан в тази посока, за да не прехвърля всичко единствено и само на работещите.
Към момента пари има, въпросът е как ще бъдат изразходени те, категоричен бе експертът в интервю за предаването "Преди всички".
Той напомни за редицата заведени дела срещу НЗОК за изплащане на надлимитната дейност. Това, по думите му, поставя самата Каса пред сложен казус за това кога, как и дали ще може да разсрочи тези плащания във времето, защото в края на всяка година те се трупат. По данни на Здравната каса към момента преразходът в болничната помощ е около 306 млн. лв.
"Дали ще се наложи актуализация – отново стои под въпрос. Лятото имаше симптоми за това, че ще се наложи актуализация. Към момента, преди официалното представяне на бюджета, думите, че не се налага актуализация, са по-актуални, но чисто политически. Според мен прагматично – ще се наложи актуализация".
По думите му за следващата година е добре отсега да бъде заложено решението бюджетът за лекарства за домашно лечение да бъде около 380 млн., за да покрият нуждите на населението.
"Казусът с думата "безплатно" е, че накрая все някой трябва да плати сметката. В последните години се правят много действия в тази посока. В една немалка степен тези решения са популистки. От една страна са позитивни, защото хората би следвало да доплащат по-малко. Но всяка една такава сметка трябва да бъде правена в предходната година, за да бъдат готови всички заинтересовани страни в системата, да се подготвят за тези промени".
Другото важно нещо, според Аркади Шарков, е доколко държавата ще може да "отпусне колана", при положение, че се стремим и към влизане в еврозоната:
"Ето защо и сигналите от структури като НЗОК са именно в тази посока, че коланите ще се стягат".
Той смята, че бюджетът на Касата не е мислен като бюджет за инвестиция в здравеопазването, а по скоро като счетоводна сметка. По думите му са необходими много по-сериозни информационни кампании за това хората все по-навреме да посещават лекар, за да откриват навреме заболяванията.