"Борбата за марката "БСП" вероятно няма да приключи с тези избори. Потенциалът да се тръгне към следващи предсрочни избори е много по-голям, отколкото да се състави кабинет"

ДПС е от системните партии по време на целия преход, които изградиха този модел на властови взаимоотношения между отделните партии и между партиите и държавата. Това обясни пред БНР политологът Георги Киряков.

Електронното заявление от 00.05 часа на 2 септември осигури на коалицията около Делян Пеевски - "Движение за права и свободи - Ново начало" участие в предсрочните парламентарни избори. От крилото на Ахмед Доган също увериха, че ще участват във вота на 27-ми октомври. Съпредседателят Джевдет Чакъров заяви, че с решението на Върховния административен съд ЦИК да бъде задължена да регистрира "ДПС - Ново начало" са нарушени всякакви правни норми.

"Противоречащото на редица правни норми решение на ВАС е ярък символ на разпада на държавността. Точно както преди 40 години тоталитарната власт открадна имената на българските турци и мюсюлмани с намерение да открадне тяхната идентичност. Не успяха. И сега няма да се успее".

"Господин Пеевски беше част от тази тоталитарна машина, създадена и поддържана от ДПС и от същите тези хора, които сега говорят за инструментите на властта и за това, че един човек се възпозва от тях. Малко е странно, че загубилото крило в ДПС използва тази реторика", обясни Киряков в предаването "Преди всички".

ДПС е партия, която много активно работи сред своите гласоподаватели, отбеляза политологът.

"До степен в тези региони понякога хората да бъдат притискани да гласуват за Движението. 

През годините са се създавали много политически проекти, които са се опитвали до откъснат някаква част от този електорат и са успявали. Последният такъв голям проект беше на Лютви Местан. Той успя да събере около 100 хиляди гласа. Опити да се влезе в тези региони бяха правени и от ГЕРБ. Те също успяха. Има хора, които не харесват политиката, която се опитва да прокарва  ДПС в тези региони".

Съществува възможност ДПС на Доган да претърпи сериозен електорален срив, обобщи той, но посочи, че е малко вероятно недоволните да гласуват за кръга около Пеевски. 

"Единият вариант е да има отлив към други партии. Другият е да не излязат за гласуват.

Важно е и как ще реагират българските изселници в Турция. Ако ДПС на Доган не успее да ги мобилизира, това също ще се отрази на резултата. ДПС на Пеевски не може да влезе в това състезание".

Киряков отбеляза, че е важна ролята на избирателните комисии, "където все още има опасения, че влянието на няколко фигури, включително на ЦИК,  може да окаже влияние върху крайния резултат". 

Той коментира и трусовете в БСП.

"БСП е другата системна партия, която има съществена роля в създаването на настоящия модел на разпределение на властови ресурс. През годините загуби много от потенциала си и върви по пътя, по който вървеше СДС – към своя заник и до отваряне на възможност за създаване на нормална лява партия. Ще има вакуум в лявото пространство".

Новото ляво обединение не  е ново, смята още Киряков. 

"Опитват се да задържат някакъв електорат, през който да продължат да реализират собствените си политически и властови проекти и намерения.

Докато има електорат, който е настроен носталгично към някакво въображаемо минало, малко вероятно е БСП да остане извън парламента. Но е малко вероятно и този електорат да припознае новото ляво като свой политически представител. Борбата за марката "БСП" вероятно няма да приключи с тези избори, а едва тогава, когато БСП не прескочи 4% бариера".

Киряков коментира и случващото се в ПП-ДБ.

"Проблемът не е до реденето на листите, а до подреждането на първите хора в тях, които е трудно да бъдат изместени. Това означава, че те нямат очакването, че на много места ще успеят да спечелят втори и трети мандат. Не очакват прилив, а очакват отлив на още гласове. Казват, че ще се борят за повече гласове, но с поведението си показват, че очакват по-малко". 

Политологът анализира също ситуацията в ГЕРБ и опита на Борисов да подаде ръка на всички, с изключение на "Възраждане".

"Борисов показва политическа и идеологическа всеядност. Разтварянето на идеологическото ветрило до край обезличава партията дори пред избирателите й".

Потенциалът да се тръгне към следващи предсрочни избори е много по-голям, отколкото да се състави кабинет, прогнозира още политологът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.