"Те не функционират като партии и не позволяват на гражданите да участват в политиката"
Партиите са се превърнали в мантии на трима-четирима души, без да функционират като партии, без да представляват граждански интереси и без да позволяват на гражданите да участват в политиката.
Коментара направи пред БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ.
"Как отивате и гласувате за такива хора? ... Политиците сами уронват минималния си престиж и го въргалят в публичния прах на презрение и срам", подчерта той.
По думите му резултатите от изборите през последните три години и половина са в сценария "пирова победа":
"Който и да излезе първи, никакъв победител не е, защото не може да реализира мандат. И второ - при условие, че ти си блъскаш гърдите, като същински Бай Ганьо, че си победител, а избирателната активност пада драматично към катастрофални нива, в какво си победител точно, в удавянето на българската демокрация!?".
Според него, ако Димитър Главчев бъде сменен на поста служебен премиер, това ще означава, че "той е на някакво ниво успешен, на някакво ниво може да се желае повече и има нужда той да бъде сменен, за да бъде нещо продължено, спряно или да бъде нещо ново започнато".
В предаването "12+3" Любомир Стефанов коментира готовността на партиите за нови избори, като посочи, че за разцеплението в ДПС "времето работи в полза на Делян Пеевски, а не за Ахмед Доган":
"Няма да има обединено ляво с БСП, която иска да е на 110 години, а не се е извинила за комунистическия терор и за миналото си. ... ПП-ДБ не са имали никога гласоподаватели, които да загубят, това беше една вълна в цялото общество, която търсеше канал, чрез който да изрази недоволството си. Поотделно имат електорат, но не заедно в ПП-ДБ. В това насипно състояние, липсата на структури, липсата на политически вътрешнопартиен живот, няма как да привлича, тъй като няма към какво, т.е. няма център към каквото да се стреми. Дали могат да разширят електоралната си база с настоящото си поведение? Дълбоко се съмнявам. ... "Възраждане" показа знаци на цивилизованост в парламента, въпросът е дали не са конюнктурни".