Германска компания планира строителството на огромен ветроенергиен парк в Добруджа. Той ще се състои от 70 бр. ветрогенератори с височина до 300 метра в землището на пет села в община Генерал Тошево, област Добрич. Това става ясно от уведомление за изработено задание за обхват и съдържание на оценка за въздействие на околната среда, изпратено от компанията до общината.
Инвеститорът на проекта “ВПД Уинд 1 ЕООД”, регистрирана във Варна, e еднолична собственост на германската компания WPD, специализирана в проектирането, разработването, изграждането и оперирането на ВЕИ проекти (ветроенергийни и соларни паркове на сушата).
Ветроенергиен парк “ВПД Уинд 1” е предвиден на обща площ от 445.91 дка, като за разполагане на фундаментите, необходимите обслужващи (монтажни) площадки и път за достъп до вятърните генератори се предвижда използването и промяна на предназначението на площ до 5 дка за всяко отделно съоръжение, а за изграждане на подстанции и съоръженията за съхранение на енергия – до 108.3 дка.
“ВЕП Уинд 1” ще бъде разположен на 6 км западно от гр. Генерал Тошево. Отстоянието от най-близките население места е: с. Житен – 1570 метра; с. Сноп – 860 метра; с. Градини – 970 метра; с. Пчеларово – 1254 метра; с. Дъбовик – 900 метра; с. Сливенци – 1600 метра и с. Добрево – 1500 метра.
„ВПД Уинд 1 ЕООД” иска да строи ветрогенератори, които значително надхвърлят параметрите, разрешени за други ветрогенератори в района. Затова компанията е внесла в община Генерал Тошево искане за изменение на действащите Подробни устройствени планове – План за застрояване (ПУП-ПЗ) с промяна на основните технически характеристики на съоръженията (височина на кулата, диаметър на ротора и номинална мощност). „Основната задача на изменението е постигане на по-висока ефективност и икономическа обоснованост на проекта“, пише в искането на компанията до общината. Т.е. компанията иска максимална печалба.
Номиналната мощност на всеки ветрогенератор ще бъде 10 МВ при сега одобрени от общината параметри на други проекти от 3 МВ. Височината на кулата ще бъде до 200 метра при одобрени – до 140 метра, диаметърът на ротора – до 200 метра при одобрени – до 112 метра. Общата височина на ветрогенераторите ще бъде 300 метра при одобрени за останалите – до 196 метра.
„Във връзка с необходимостта от постепена декарбонизация на икономиката и гарантиране на сигурността на енергийните доставки компанията планира ускорена реализация на своите проекти в България“, пише в уведомлението до община Генерал Тошево.
Това не е единственият проект на германската компания в България. Тя също планира изграждането на ветроенергиен парк „Лудогорие“ в землището на с. Климент, с. Пристое, с. Гусла и с. Браничево, община Каолиново, област Шумен, според уведомление за инвестиционно намерение за строежа на 18 ветрогенератора, публикувано от дружеството.