Румен Радев не иска да участва във форума, защото не е съгласен с част от позициите на кабинета за Украйна
Президентът Румен Радев отхвърли предложението на Министерския съвет да води делегацията на срещата на НАТО във Вашингтон в началото на юли, съобщиха от "Дондуков" 2.
В информацията се казва, че държавният глава и върховен главнокомандващ винаги е настоявал и работил за модернизацията на Въоръжените сили, за повишаване на националния отбранителен капацитет, за засилване на приноса на България в укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на източния фланг на НАТО.
"От първия ден на войната в Украйна държавният глава остро осъжда руската агресия. На националните и международни форуми президентът Радев винаги е поддържал всички елементи на колективния подход за гарантиране на сигурността, за повишаване на отбранителните способности, прилагането на регионалните планове на Алианса и увеличаване на средствата за отбрана", изтъкват от президентството.
И допълват, че в същото време държавният глава не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна.
"Във връзка с това президентът Румен Радев не приема предложението на Министерския съвет да ръководи българската делегация и да участва в срещата на държавните и правителствени ръководители във Вашингтон", завършва съобщението.
Малко по-рано от кабинета съобщиха, че предлагат на Радев да ръководи българската делегация за срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Служебното правителство е одобрило на вчерашното си заседание рамкови позиции за участие на страната ни в срещата. Позициите не са публикувани, като приложенията са само за служебно ползване, съобщи правителствената пресслужба.
До този конфликтен момент се стигна след спор кой да води делегацията - върховният главнокомандващ или служебният министър-председателя. Димитър Главчев настоя по казуса да се произнесе Народното събрание. В писмо до председателя на НС Рая Назарян той отбеляза, че форумът е най-високото ниво на вземане на решения в Алианса и ще отбележи 75-та годишнина на Северноатлантическия договор, подписан именно във Вашингтон, САЩ. За първи път ще се включат новоприетите страни-членки и се очаква съюзниците единодушно да приемат важни решения.
Освен това решенията, които ще бъдат взети на срещата във Вашингтон, предполагат изпълнение на дългосрочни ангажименти от съюзниците, с особен акцент към инвестициите в отбраната на всяка страна членка на НАТО и дългосрочната подкрепа за Украйна и финансовото ѝ обезпечаване. Затова парламентът трябва да се произнесе.
Народното събрание обаче върна топката в полето на МС, след като политическите сили не успяха да се разберат. Така най-неочаквано позицията на ГЕРБ-СДС съвпадна с тази на БСП и "Възраждане" това да е президентът, за разлика от ДПС, които настояха да е премиерът, за да не се позволи Румен Радев да разпространява руска пропаганда на форума. Което доведе до днешното решение на служебния кабинет и отказа на президента.