АПИ и държавното дружество „Автомагистрали“ са извършили злоупотреба с обществени средства, като са закупили електронни пътни знаци на стойност десет пъти по-висока от средната пазарна цена, се посочва в сигнал, изпратен до редакцията на SafeNews.
Става дума за пътни знаци с променящи се съобщения, които са инсталирани на входа на тунелите „Витиня“ и „Ечемишка“ на АМ „Хемус“, уточняват от медията.
Така излиза, че един пътен знак струва 5 хиляди евро (или 10 хиляди лева), което според LIBERTA.BG е колосална и некореспондираща с реалната цена на пазара. Това се потвърждава и от думите на експерт в областта, който отговорно заявява, че пътен знак от подобен тип струва между 4 и 5 хиляди лева. И докато България, държава-член на ЕС и НАТО, е с най-компрометираната пътна инфаструктура на Балканите, а защо не и в Европа, създаваща ежедневно ПТП-та и отнемаща човешки животи, и без нито една построена магистрала на фона на милиардите усвоени и откраднати пари от българските и европейските данъкоплатци, АПИ и "Автомагистрали" си решават да кешират в джоба с двойно завишена цена на пътен знак.
В сигнала се казва, че Европейският център за транспортни политики (ЕЦТП) е бил уведомен за казуса още през ноември 2022 година, но от сдружението не са предприели никакви действия и вероятно прикриват измамата. SafeNews се свърза с представители на ЕЦТП, които потвърдиха, че има такъв сигнал, изпратен до тях, и заявиха, че са изпратили заявление за достъп до обществена информация до изпълнителния директор на „Автомагистрали“ ЕАД още на 9 декември 2022 година.
Въпреки че установеният от закона срок за отговор на такива заявления е 14 календарни дни, ЕЦТП получава отговор от „Автомагистрали“ едва на 5 януари 2023 година. От държавното дружество отказват да отговорят на по-голямата част от въпросите, в това число и не посочват каква е стойността на знаците.
След изтичане на 14-дневния срок от ЕЦТП изпращат същото заявление до министъра на регионалното развитие и благоустройството, който го препраща до Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) по компетентност.
На 23.01.2023 година, близо два месеца след първоначално подаденото заявление, от АПИ отговарят, че поставените пътни знаци са част от проект за постоянна организация на движението в тунела. Посочват също така, че въпросните знаци са поставени от фирма „АМ Хемус“ през 2022 година. В същото време от държавното дружество „Автомагистрали“ твърдят, че те са поставили тези знаци. Както и, че цената на знак В24 е 9943 лева без ДДС, за знак В26 цената е същата, а знакът Ж15 струва 10 704 лева. Твърди се, че знаците имат декларация за съответствие и сертификат за произход от фирмата производител.
ЕЦТП прави проверки дали фирмата, посочена като производител, фигурира като лицензирана за производство на пътни знаци с променящи се съобщения в Единния регистър на ЕС – NANDO, както и на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Сдружението установява, че тази фирма никога не е имала издаван лиценз като производите на пътни знаци с променящи се съобщения.
Още на 03.01.2023 г. ЕЦТП е подал сигнал към тогавашния главен прокурор Иван Гешев с искане за извършване на проверка. От прокуратурата отговарят, че са направили само административна проверка и не са установили извършване на нарушения. Поради тази причина сдружението подава втори сигнал до главния прокурор, като прилага допълнителни доказателства и експертизи, които доказват точно обратното. Резултат от този втори сигнал обаче няма и до днес.
МРРБ и АПИ твърдят, че знаците отговарят на всички нормативни изисквания в ЕС и България. Въпреки това през март 2023 година знаците преди входа на тунел „Витиня“ са подменени с други. Не става ясно какво е наложило подмяната на уж годните знаци с нови, колко са стрували те, нито кой ги е платил. Интересно е също и къде са „старите“ знаци.
SafeNews се опита да се свърже с АПИ за коментар, но до момента на приключването на репортажа такъв не е изпратен в редакцията ни.
Екип на SafeNews съвместно с експерти от ЕЦТП направи проверка за състоянието на поставените на АМ „Хемус“ знаци. Установовено бе, че знаците са с размер 900-930 мм, а изискването за автомагистрала е те да бъдат с размер минимум 1250 мм съгласно европейски стандарт БДС EN 12966. Челният панел на знака е направен от материал, който създава т.нар „огледален ефект“ и светлината от слънцето се отразява по начин, който прави знака напълно невидим за водачите. Основите на пътните знаци са сглобени от изрязани стари парчета и снаждани нови, които вече са започнали да корозират. Кутиите на знаците са олющени и т.нар „антирефлексно“ покритие е започнало да пада. При разклащане на самия знак всички части, намиращи се в кутията, се местят.Цената от близо 10 хил. лева за тези знаци също е главозамайваща. SafeNews се свърза с експерт по темата, който обясни, че реалната им цена е около 4 – 5 хил. лева.