"Ройтерс": Сенаторът от Републиканската партия Марко Рубио твърди, че придобиването на компанията СМЕ, част от която е bTV /от PPF Group/, собственост на чеха Петр Келнер, ще застраши националната сигурност на САЩ

Рубио пише, че има данни за "пълномощници на Китай в Чешката република" и добави, че телекомуникационните фирми, собственост на PPF, работят с Huawei Technologies Co за развитие на 5G мрежи. CME Group оперира в Чешката република, както и в България, Румъния, Словакия и Словения, достигайки около 97 милиона души и притежава някои от най-гледаните програми за новини в Централна и Източна Европа, казва Рубио, който членува в комисии по външни отношения и разузнаване.

Компанията PPF казва в изявление, че Рубио разчита на "невярна информация" от чешки политик и оспорва неговата пазарна характеристика на CME. Компанията заяви, че е наследила само технологията на Huawei като част от нейното придобиване от норвежкия телекомуникационен оператор Telenor миналата година.

"PPF купува CME като допълнение към своя телекомуникационен бизнес, без задни мотиви. Като част от процеса на придобиване на CME, PPF Group си сътрудничи с всички съответни регулаторни органи и ние им предоставяме цялата необходима информация", заявяват още от компанията и добавят, че ще изяснят недоразумението с Рубио.

В края на октомври 2019 г. чешкият инвестиционен фонд PPF Group NV официално придоби Central European Media Enterprises Ltd за сума от порядъка на 2.1 млрд. щатски долара. Споразумението е одобрено единодушно от Съвета на директорите на CME по препоръка на Надзорния съвет. Най-големият акционер на CME, AT&T Inc., се съгласи да гласува в подкрепа на транзакцията. Очаква се придобиването да приключи около средата на 2020 г. при положение, че сделката получи съответните регулаторни одобрения.

Общо 1.15 млрд. евро за сделката са изцяло гарантирани от група банки като BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale and UniCredit.

Рубио твърди, че дъщерното дружество на PPF - Home Credit е наело фирма за връзки с обществеността, чиято цел е "да манипулира чешкото обществено мнение благоприятно спрямо Китай. Тази работа включва шпиониране на чешки политици, натиск върху медиите да оттеглят новинарски критични за Китай статии." Той поиска от Комисията по чуждестранни инвестиции в Съединените щати да преразгледа сделката, защото "подкопава интересите на националната сигурност на САЩ, свързани с Централна и Източна Европа, както и с Китай".

Администрацията на Тръмп добавя, че Huawei към икономическия черен списък през май, позовавайки се на опасенията за националната сигурност и лобира чуждестранните правителства да не допускат Huawei да участва в изграждането на 5G мрежи.

Сега тече процеса по придобиването на СМЕ, а от там и на bTV от Петр Келнер. Ако искането на Рубио бъде разгледано от Комисията за чуждестранни инвестиции на САЩ, това може да забави сделката с години, дори напълно да я спре. Припомняме, че миналата година Келнер се опита да придобие и телевизия "Нова", но Комисията за защита на конкуренцията в България спря сделката, пише "Банкеръ".

Сделката за придобиването на бизнеса на медийната група Central European Media (CME), част от която е и българската bTV, трябва да бъде завършена до средата на 2020 година. През октомври месец стана ясно, че новият собственик на активите на дружеството в Централна и Източна Европа ще бъде PPF Group, зад която стои чешкият милиардер Петр Келнер, припомня Money.bg

Все още предстои да бъде получено одобрението на акционерите в компанията за сделката, както и някои регулаторни разрешения. Това става ясно от официално съобщение на CME, публикувано заедно с финансовите резултати на групата за последното тримесечие на 2019 година и за цялата изминала година.

В CME влизат 30 телевизионни канала на 5 пазара в региона, като аудиторията им достига приблизително 45 милиона души. В България нейна собственост на bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady и Ring. Компанията е представена още в Чехия, Румъния, Словакия и Словения.

Според данните от представените финансови резултати за цялата 2019 година нетните приходи на CME възлизат на близо 694,8 милиона долара при такива от близо 703,9 милиона долара за предходната. Оперативната печалба преди амортизация (OIBDA) възлиза на 187,3 милиона долара при такава от 177,5 милиона долара за 2018 година.

За последното тримесечие на миналата година нетните приходи на групата са в размер на 225,7 милиона долара при приходи от 228,2 милиона долара за предходната. Оперативната печалба е в рамките на 68,4 милиона долара при 80,7 милиона долара за същия период на 2018 година.

Що се отнася до представянето на CME на отделните пазари, може да се каже, че нетните приходи на групата в България са 83,4 милиона долара за цялата 2019 година, което остава леко под представянето за 2018 година - 84,5 милиона долара. Причината обаче се дължи на курсови разлики между местната валута и долара, а приходите в лева нарастват с 3.9%. За трите месеца между октомври и декември миналата година нетните приходи възлизат на 25,4 милиона долара при такива от 25,3 милиона долара за последното тримесечие на предходната.

Оперативната печалба преди амортизация (OIBDA) на българския пазар е в размер на 25,7 милиона долара, което изпреварва представянето за 2018 година, когато тя възлиза на 21,6 милиона долара. За последното тримесечие резултатът е от 9,2 милиона долара при 8,5 милиона долара за октомври-декември 2018 година.

За първи път за готвената продажба на бизнеса на CME се заговори през 2016 година. Тогава американският телекомуникационен гигант AT&T предложи 85 милиарда долара, за да придобие мултинационалния медиен конгломерат Time Warner. Част от групата на последния към този момент беше и европейската компания. CME попадна под шапката на Time Warner през 2009 година, когато тя купи 31% от нея срещу 242 милиона долара.

През 2017 година от CME водеха активни преговори за продажбата на бизнеса си, като и тогава в наддаването се включи фондът PPF на чешкия милиардер Петр Келнер. Сред кандидатите тогава бяха още чешко-словашката Penta Investments, както и китайската CEFC, но до продажба не се стигна.

Темата за европейската медийна група и нейната продажба стана отново актуална през това лято. В средата на август месец стана ясно, че кандидат за закупуването на бизнеса на групата е инвестиционното дружество PPF на Петр Келнер.

В крайна сметка единствен кандидат остана PPF, която през миналата година получи разрешение от европейските регулатори да придобие българската "Нова броудкастинг груп". Сделката обаче беше спряна от българската Комисия за защита на конкуренцията и собственик на групата около Нова телевизия станаха братята Кирил и Георги Домусчиеви.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.