Исторически музей Поморие закупи уникална панорамна снимка на Анхиало от началото на ХХ в., направена в годините преди трагичния пожар през юли 1906 г., съобщи Любка Николова - уредник в отдел „Нова и най-нова история” при ИМ Поморие.

На нея може да се види част от южното крайбрежие на Анхиало – дървената беседка и градинката около нея, величествения катедрален храм „Успение Богородично”, просторните къщи на анхиалци, до самия  морския бряг, минарето на джамията, служеща и като кула за наблюдение. Така е изглеждал града от времето, когато тук е творил поета Яворов, тогава когато е бил посетен от писателя Антон Страшимиров. Така присъства той и в спомените на гръцките автори А. Диамантопуло, Д. Мавроматис, разказва Любка Николова.

"Снимката е дело на Георги Волц - брилянтен пейзажист и майстор на документалната фотография. Тя е публикувана за първи път в книгата „Непознатият фотограф Георги Волц”.
Книгата е представена на българската публика през юни 2021 г. Заслужени са думите, които описват Волц, че е „сред най-оригиналните и изящни майстори на фотографията в България от годините, в които това изкуство е все още достатъчно младо и се нуждае силно от своите смели търсачи и експериментатори.” - допълва уредникът в Историческия музей на Поморие.

Г. Волц е роден през 1863 г. в Гърция в холандско-италианско семейство. Изучава фотографския занаят в Париж. В края на 90-те год. на XIX в. се установява да живее в България, където отваря две фотографски ателиета. Благодарение на своя професионализъм и отдаденост на професията той е назначен за дворцов фотограф на княз Фердинанд. Като такъв Г. Волц често пътува из България и отразява на своите незаменими визуални картини красотите на страната ни. Той участва и като военен фотограф в Балканските войни и Първата световна война. Неговите кадри от този период са безценен исторически материал, изобразяващ едни от най-драматичните моменти в българската военна история, пише Любка Николова на страницата на Историческия музей.

 

 

 

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.