България да стане финансов хъб в региона чрез откриване на финансови центрове за привличане на мултинационални компании. Това е едно от водещите предложения на коалиция "Продължаваме промяната" в сектор "Икономика", стана ясно от изказване на лидера ѝ Кирил Петков. Той поясни, че идеята е средноголемите европейски дружества, които нямат специални данъчни отдели, да ползват България, за да оптимизират данъчните си ставки, тоест за да намалят данъците си. "Това е хубав начин да правим пари от това, че имаме ниски данъци", разясни Петков.

Идеята на Кирил Петков срещна коментара на иконимиста Красен Станчев. Ето какво пише той по темата:

Появи се идея страната да капитализира ползи от въвеждането на 10% равен данък като се превърне в свободна финансова зона…

Моят кратък коментар е следният...

1. Без върховенство на правото, а не на човека, това не може да се случи.

2. С “България над всичко” също не става, лозунгът е заемка от НСРПГ, БСП, Атака и ВМРО, и всъщност е против равното третиране на всички, защото онез, които са на власт, казват какво е “България”. А и споменатите партии мразят чужденците и техните капитали, включително инвестициите им в България.

3. Това вече се е случило - от първото опростяване и намаляване на данъците през 2000 г., България е с най бърз ръст на реалните заплати и богатство в Европа. Друг въпрос е, че това става бавно и че по богатство (т.е. по стойност на активите на един възрастен резидент) страната е повече от три пъти по-бедна от средното за Европа и по-малко богата дори от Черна гора. Както е друг въпрос и защо това е така.

4. Идеята вече бе в основата за по-дълбоки реформи - през 2006 - 2008 г. , с обосноваване, оценка на въдействието и обсъждане.

5. Тогава, зад кулисите, БСП и ДПС, германските и шведски социалисти - също. А имаше и страх "какво ще каже ЕС".

6. България вече действа като такава зона - тя е единствената юрисдикция в ЕС, в която международните компании си плащат всички данъци, Това установи доклад, поръчан от “Зелените” в ЕП, изготвен от колега от Карловия университет в Прага през 2019 г.

7. На същите тези компании през юли т.г. Финансовият министър и неговият колега от икономическото министерство през юли обещаха на ОИСР, от името на “България”, да наложат данък от 15%, без да питат дори министерския съвет, да не говорим за обсъждане и оценка на въздействието, които се изискват от закона за нормативните актове.

8. Онова, което се обещава, вече се случва и се е случвало многократно. Местенето на спестявания и сметки докарва тук, в България, емигранти (през 2020 г. - шест пъти повече от емигриралите от България), спестявания от роднини в чужбина, румънски спестявания и фирми през 2011 и гръцки през 2013-2014.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.