"Процедурата за спиране на Сарафов е много сложна. Тази битка изглежда почти загубена. Приключихме официално с нормалността в политиката"
Единственият изход за председател на НС към момента е Силви Кирилов. Това заяви пред БНР политологът Калоян Велчев.
За десети път Народното събрание не успя да избере председател. До балотаж стигнаха Силви Кирилов от партия "Има такъв народ" и доц. Наталия Киселова, издигната от "БСП-Обединена левица". Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще продължи на 6 декември.
"Това е ситуация, която няма аналог. Приключихме официално с нормалността в политиката. Не може да се надяваме да се върне скоро, особено ако се имат предвид и европейските тенденции. Системните партии губят подкрепа".
Днес Пеевски взриви шансовете за избор на председател, обясни Калоян Велчев.
"Доц. Киселова беше комплектована с това мнозинство – ГЕРБ и ДПС - Ново начало. Това създава имиджови проблеми. Правилният ход на БСП е утре да оттеглят доц. Киселова и да обяват подкрепа за Силви Кирилов. Това ще е работещият начин за събиране на мнозинство, което да е солидно и ясно анти – Пеевски изразено".
Той смята, че е необходимо да се водят преговори за съставяне на експертно правителство.
"Което да се опита да поработи върху основните приоритети и кризи, които са се натрупали. За момента това изглежда единствената възможност, но не е с много голям хоризонт".
Ако гледаме ходовете на големите политически сили, те показват, че няма активна комуникация между лидерите, отбеляза политологът.
"Това са маркетингови ходове, които целят ясно позициониране.
Трябва да се признае и на ГЕРБ-СДС, и на ПП-ДБ, че се опитаха да предприемат действия, чрез които да се стигне до някакво мнозинство за избор на председател. Липсата на недоверие между тези два политически субекта обаче е предпоставка да не се стигне до мнозинство.
Ходът с издигането на Силви Кирилов от ИТН беше някакъв компромис, който все още има надежда да се окаже успешен".
ПП-ДБ са прави в своята диагноза за политическата ни система, отбеляза още той.
"Изглежда, че основният проблем в нея е Пеевски и неговото влияние върху всички системи на нашето общество. То обаче не се бори с декларации. Това изглежда като маркенгов ход, който цели да бъде убеден електората, който беше загубен, в ярките позиции на ПП-ДБ. Няма съмнение в тях, но те не трябва да бъдат съвсем декларативни. Чрез поемането на риск за формиране на правителство, което да не е с участието на ДПС-Ново начало, те могат да ги докажат".
Процедурата за спиране на Сарафов е много сложна, обясни политологът.
"Тя предвижда промени в Закона за съдебната власт. Тази битка изглежда почти загубена. Нужно е сериозно разбирателство, за да се постигнат някакви резултати. Интересно е кои партии са готови да работят в тази насока".
Не съм убеден, че президентът Румен Радев ще рискува да вземе участие на едни предстоящи избори на терена на политическите партии, особено ако Конституционният съд излезе с тълкуване в негова полза и служебен кабинет се назначава отново от президента, посочи Велчев.
Големият проблем с новите избори е, че не се разбира какъв е смисълът от тях, отбеляза политологът.