Основната задача на Димитър Главчев ще е да предложи конфигурация, която да минимизира критиките, че изборният процес е опорочен
През последните дни политиците ни се разбързаха да направят възможен вот 2 в 1 на 9 юни. Как ще се конструира новото служебно правителство, какво спешно наложи да се спре ротацията и да се върви към предсрочни избори, защо остават въпросителните, питаме политолога доц. Борис Попиванов.
Политологът коментира казаното, че ще се търсят експерти за служебното правителство от Димитър Главчев, кандидат за служебен премиер така: "В България е трудно да се намери екип от експерти, които да нямат никаква политическа или партийна биография и заедно с това да бъдат готови да приемат такива постове. В трудна ситуация се намираме."
"През март, основният въпрос беше, кой ще носи отговорност, ако има предсрочни избори, сега влизаме в питането, кой ще носи отговорност за служебния кабинет.", каза още доц. Попиванов. Той посочи, че вече започнаха обвиненията, че това ще бъде правителство на ГЕРБ, дори честността на изборите се поставя под въпрос, без да се знае от говорещите - състава на кабинета.
"Имаме твърдение на президента Румен Радев, което не е опровергано от никого, че Димитър Главчев е бил единственият от кандидатите за служебен премиер, който се е съгласил да поеме поста.", каза политологът. Той смята, че подозрения за намеса на ГЕРБ в избор процес вече ще са очевидни, независимо дали са подплатени с факти или не.
"Категорично смятам, че конституционните промени са лошо замислени, не отчитат политическите и обществените реалностите в страната, създават предпоставки за колизии с принципа на отговорност и разделение на властите.", заяви доц. Борис Попиванов.