"И двамата са били съветници на Борисов, на Доган, на Първанов. Съветвали са почти всички топ политици у нас - в този смисъл са просто част от Статутквото. Изглежда, че дискусията подготвя почвата за предстоящото посещение на Доналд Тръмп-младши. Те често представят по сложен начин и език неща, които трябва да се обясняват просто - причината е, че те не държат да ги разбира народа, а да ги канят за съвети от политическия елит. След дискусията двамата вероятно ще продължат да съветват Борисов, който проявява интерес към подобни интелектуални дебати и най-вече прилага наученото в неговите политически действия, особено тези по удържането на властта и организирането на поредните схеми. Сигурен съм, че в момента големият му проблем е как да прегърне Тръмп, без да го изгонят от Европа. Не очаквам да му дадат обаче дългосрочно достоверен съвет, а ще се съобразят с поредната конюнктура", коментира Илиян Василев проведения вчера публичен дебат между Иван Кръстев и Андрей Райчев в Софийския университет.
Когато тези двама души участват в публична дискусия в Алма Матер, това често подсказва, че предстоят промени в разпределението на властта или ресурсите, а може би и двете. Или че трябва да съветват властта при ориентацията и в текущите турбуленции в света. И двамата са застъпници на възстановяването на преките отношения САЩ - Русия, в този смисъл Тръмп е добре дошъл. Но има проблем с вместването на тези идейни матрици в новите предизвикателства към Еврора и европеизма - които са атакувани от САЩ и от Русия. За това се организира тази дискусия - да кажат на "елита" кого да изберем, към кого да се присламчим. Защото Меркел вече я няма..
И двамата – единият с леви, другият с либерални възгледи – играят важна роля в оформянето на идейния климат в България след управлението на Костов. Съветвали са почти всички топ политици у нас - в този смисъл са просто част от Статутквото. Те често представят по сложен начин и език неща, които трябва да се обясняват просто - причината е, че те не държат да ги разбира народа, а да ги канят за съвети от политическия елит. Единият работи предимно в България, а другият от Виена, и нерядко техните анализи се свързват с текущи акценти в политиката на Кремъл. В случая поредната надежда, че Тръмп и Путин могат да се сдобрят. И двамата са били съветници на Борисов, на Доган, на Първанов.
Изглежда, че дискусията подготвя почвата за предстоящото посещение на Доналд Тръмп-младши. Техните изказвания може би целят да подчертаят значението на Тръмп като ключова фигура в глобалната политика, а политиката му като логично следствие на обективни процеси. Например, анализът на Райчев за съвременните аспекти на силата, включително войната, изглежда близък до перспективата на Тръмп. Това може да се разглежда като опит да се обяснят сложни процеси, като войната в Украйна, като се избягват ясни категории като „агресор“ и „жертва“, "зло" и "добро". Без този базисен морал политиката става безсмислена и често предверие на автокрацията. Която и двамата с удоволствие могат да обслужат.
По подобен начин тезата на Кръстев, че днешните войни се водят за хора, а не за територии, се сблъсква с контрапримери като интереса на Тръмп към многолюдната Гренландия. Не е за стратегическа сигурност, защото на практика Гренладния е "американска", могат да имат колкото си бази искат. Всъщност, в съвременния свят хората мигрират доброволно, САЩ и Европа ограничават тези миграционни потоци, но не могат да ги спрат, защото имат нужда от работна ръка. И за това няма да водят войни. Страни като Китай или Индия привличат инвестиции, което намалява необходимостта от конфликти за ресурси или население.
Войната на Путин отразява поредния цикъл на пик на държавното насилие в развитието на Русия, която се връща към историческите си модели на поведение - войната като бизнес след поредната катастрофа при предлагането на устойчив икономически или социален модел. За Украйна конфликтът е свързан с идентичността, тъй като тя се възприема от Кремъл като исторически център на руската култура. Без Киев и Украйна, Русия е Московия.
След дискусията двамата вероятно ще продължат да съветват Борисов, който проявява интерес към подобни интелектуални дебати и най-вече прилага наученото в неговите политически действия, особено тези по удържането на властта и организирането на поредните схеми. Сигурен съм, че в момента големият му проблем е как да прегърне Тръмп, без да го изгонят от Европа. Не очаквам да му дадат обаче дългосрочно достоверен съвет, а ще се съобразят с поредната конюнктура.
Ако искате да разберете как се оформят идеите зад властта в България и какви са предизвикателствата пред страната, тези дискусии предлагат полезна отправна точка, макар и с известни противоречия.
Илиян Василев
На снимката: Иван Кръстве и Андрей Райчев