От това дали регулаторите ще се попълнят с прозрачност или с мишкуване ще зависи крехкият баланс на мнозинството, смята тя
Правят се опити темата за съдебната реформа да падне от дневния ред.
Това предупреди в интервю за БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи. Тя се позова на представително проучване от декември, според което над 90% от обществото смята темата за важна. По думите ѝ "съдебната система е на входа и на изхода на нашите действия като граждани и институции".
Ние сме в триъгълник – от една страна са промените в Закона за съдебната власт, от друга – шестмесечният срок за организиране на процедурите, от трета – началото на процедурите, свързани с избора не само на ВСС, но и на инспектората, както и за съдия за Конституционния съд от квотата на парламента. Разговорът за съдебната реформа е заключен в този триъгълник, коментира Гяурова в предаването "Преди всички" преди дискусията "Оттук накъде със съдебната власт?".
Според нея професионалната общност трябва "малко да се стегне" и да стане проактивна, да дава инициативи за законови решения.
В последните години КС започва да играе все по-голяма политическа роля, отбеляза Гяурова.
Запитана може ли опозицията да бъде изолирана от разговорите за попълването на състава на регулаторите, Биляна Гяурова подчерта, че "думата мнозинство е ключовият фактор", а в момента управляващото мнозинство има 126 гласа, което е "доста тънко". Освен това, не знаем дали подкрепилите създаването на редовен кабинет, ще дадат подкрепа не само за новия ВСС, но и за останалите органи, добави тя.
"Ясно е, че ще има пазарлък. За да се постигнат 160 гласа, те трябва да бъдат договорени. Ако този процес бъде направен максимално ясно и осветлен, тогава провеждането на тези избори ще стане много по-приемливо и това би импонирало и на опозицията. Ако обаче всичко стане с мишкуване, това ще взриви крехкия баланс в момента и най-много да се стигне само до попълване на тези регулатори, които са извън съдебната система и да вървим към нови избори."
Ако нямаме независими граждански организации и медии, институциите ще си станат самодостатъчни, посочи още Гяурова във връзка с поисканата от Делян Пеевски комисия, която да обследва влиянието на Сорос у нас, както и относно законопроектите за чуждестранните агенти.
"При него няма балансирано говорене. Винаги е ескалация. Това е неговото нормално поведение. При него ескалирането е константно поведение."
Демокрацията не е константа, а всекидневна битка за неща, които могат да бъдат много лесно зачеркнати, каза още Биляна Гяурова.