Стана тенденция знакови бизнесмени с тежки обвинения или присъди сами да се прибират в България и да се предават

"Аз не съм мишок, за да се крия, затова отивам още в същия ден". Това заявил един от знаковите бизнесмени на прехода и на последните години Румен Гайтански - Вълка пред адвоката си, преди да направи първи опит да се предаде. Първоначално обаче той не бил приет от правоохранителните органи и затова му се наложило да се яви повторно в полицията, за да може да бъде вкаран в ареста - както става ясно, напълно доброволно.

Цялата тази абсурдна ситуация се разви, докато прокурори, комисари, министри обясняваха как Гайтански вече се издирва из страната и предстои да бъде пуснат за международно търсене. Внушенията на всички верни на Делян Пеевски институции бяха, че

Вълка може би се крие,

че може би е в избягал преди дни в чужбина, че е с яхтата си в Гърция и т.н. Все неща, които дадоха основания на адвокати на Гайтански да твърдят, че чрез него Пеевски се опитва да удари Ахмед Доган.

Всичко това дойде след хвалби на антикорпуционната комисия как обискира имоти, свързани с Гайтански, и се изземват скъпи автомобили. Камионетка на жандармерията фиксира ясно местата на следствените действия, телевизии предаваха директно от съответните места. После дойдоха обясненията на прокуратурата как е образувано досъдебно производство, как по него има трима обвиняеми, единият от които - адвокат на Гайтански, е в ареста, как Гайтански и Стоян Мавродиев - друг обвиняем и бивш шеф на ББР, не са намерени.

Оказа се обаче, че Гайтански е отишъл още първия ден да се предаде като е чул цялата антикорупционна бомбастика, но тогава дори не е имало готово прокурорско постановление за обвинение. Затова и се наложило той да се явява повторно, че да може все пак да бъде задържан. Накрая Гайтански влезе в ареста с прокурорско задържане за 72-часа, които бе излежал изцяло преди държавното обвинение да поиска от съд той да остане в килия за постоянно. Обичайно в такива случаи искането на прокуратурата се вкарва много по-рано в съда. 
А

от съда дойдоха следващите комични щрихи по случая 

Първо, доброволно предалият се Гайтански бе воден към съдебната зала бавно, с пранги за тежки убийци и с охраната на цели шестима служители на съдебната охрана. После стана ясно, че никой не го е разпитвал и че той иска да разкаже своята версия. Но съдът набързо взе решение да го остави в ареста, защото възприе тезата на прокуратурата, че има достатъчно доказателства за вината на Гайтански и той може да избяга. Същият този човек, който се предаде поне два пъти на същите тези правоохранителни и правораздавателни органи...

Няма спор, че всеки, който е извършил престъпление, трябва да си получи заслуженото наказание. Сега показателно ще е колко бързо прокуратурата ще вкара делото в съда, след като има достатъчно доказателства, 

и кога точно ще постигне осъдителна присъда

Дали няма да минат няколко години? Ако изобщо се стигне до присъда. Все пак разследването се мота 4 г. А и има още един подобен кредит от ББР за 159 млн.лв., с който никой не смее да се заеме.

В случая обаче има нещо много показателно, което се очертава като тенденция -

знакови бизнесмени тичат към родните арести 

И прокуратурата е много активна в говоренето, но когато ѝ се появи съответното лице, изведнъж се оказва неподготвена и губи ума и дума.

Случаят с Гайтански е емблематичен, но също толкова символична беше историята и с Евелин Банев-Брендо.

Една утрин - в 7.30 ч., в края на юни т.г., издирваният от години от цялата национална, европейска, световна полиция по тежки присъди за наркотици в три европейски държави - България, Румъния, Италия, Брендо отиде с адвоката си и се предаде в Софийския затвор. На заснето видео, посветено на церемонията, се виждаше ясно, че той влиза зад вратата на затвора, но полицаят го връща обратно. После настоятелният Банев все пак влезе в затвора за изтърпяване на българската си присъда.

Първоначално и полицейските началници се стресираха и се чудеха как да реагират. "Тази сутрин се яви на входа на софийския затвор с неговия адвокат. Беше с лична карта с изтекъл срок. Има да изтърпява присъда "лишаване от свобода" от 6 години. Освидетелства се в МВР болница и ще бъде въдворен в затвора, където ще изтърпи наказанието си", посочи по онова време директорът на полицията Атанас Илков. По негови думи се разследва начина, по който Банев е влязъл у нас -

дали с подправени документи или през зелена граница.

На въпрос дали може да се е прибрал, защото има опасност за живота му след провалени сделки за наркотици, Атанас Илков отговори, че тази хипотеза не се изключва. "Местата за лишаване от свобода са едно добро място някой да се укрие, така че да не бъде достигнат от враговете, с които има някакви неуредени взаимоотношения. Към настоящия момент обаче не можем да кажем дали това е причината", каза началникът на националната полиция. 

Впоследствие стана ясно, че Банев-Брендо се е сдобил със законна българска лична карта, при това докато е бил издирван на практика.МВР съвсем се оплете и как точно той е влязъл в България. В края на юни т.г. вътрешният министър Калин Стоянов обяви в парламента, че това е станало с мистериозно влетелия преди 2 години в България малък самолет, който наруши въздушното пространство на поне 7 европейски държави  и накрая кацна на изоставеното летище Буховци край Търговище.

"Установени са двамата човека, които са били в близост до това летателно средство. Събрани са достатъчно доказателства за тях, повдигнати са им обвинения и нашата информация е, че те търсят вариант за споразумение. Успоредно с това в ГДБОП започна разследване и по отношение на престъпна група, която се занимава с такива незаконни прелитания, предимно с цел контрабанда. И тези двама човека са част от тази група", твърдеше в края на юни Стоянов и добави, че те били задържани преди месец.

Няма никакви доказателства, че Евелин Банев - Брендо е влязъл в България с въпросния малък самолет, обявиха обаче от софийската апелативна прокуратура. Прокуратурата опроверга, че има задържани хора и че се преговаря с тях.

Калин Стоянов обаче не млъкна, а пусна нова версия в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова - че Брендо бил подпомогнат от наркотрафиканти, които ползвали летателни средства,

които трудно се засичали.

По думите му все още не може да бъде предоставена информация как Евелин Банев-Брендо се е върнал в България, но имало подозрения за двама души от престъпна група, занимавала се с контрабанда на наркотици с летателни средства, които го подпомогнали.  

Стоянов припомни, че Банев е осъден преди няколко години и във времето, докато е издирван, няма данни да е минавал границата. Едва през 2021 г. е задържан в района на Киев, но освободен от съда, защото има украински гражданство

В крайна сметка предстои да се разбере защо точно Банев-Брендо се предаде, след като толкова години се криеше безпроблемно по целия свят -

с украински или турски паспорти,

с българска лична карта, със златен мобилен телефон с лика на Путин.

Все пак тенденцията за предаване положи бизнесменът Васил Божков, обвинен в какви ли не престъпления - за неплатени такси за стотици милиони, за пране на пари, за подбудителство към убийства и т.н.

Миналото лято той се прибра неочаквано в България от Дубай, след като преди това стоя там години наред и сипеше почти всекидневно обвинения за корупция и всякакви други престъпления срещу Бойко Борисов и Делян Пеевски. Обясняваше как те са мафия, как са му взели десетки милиони подкупи, за да му върви хазартът, разказваше за схеми за промяна на законодателството в негова полза срещу сакове с пари, плашеше как ще стане защитен свидетел срещу тях.

Изведнъж обаче 

Божков се върна в България

и рязко смекчи тона срещу Пеевски и Борисов.

Завръщането на бизнесмена определено изненада МВР и прокуратурата, които заобясняваха, че той си е бил ангажирал залата на ВИП-а на летище София за завръщането си от Дубай и по този начин си потвърдили оперативната информация, че той се прибира в България. Изобщо да не говорим и как после му дадоха държавна охрана, докато е в ареста. Всичко това щеше да е за смях, ако не беше за плач. Защото дори и това показа какво е нивото на правоохранителните и правораздавателни органи. 

Година след връщането на Васил Божков, на практика нищо около него не се е променило, освен че той си е вече на свобода - нито е в килия, нито под домашен арест, че ходи по лъскави заведения из центъра на София, а пък прокуратурата се прави, че го разследва и дава на съд. Въпросното лице си направи не една, а две партии, пусна си версията, че е бил разпитван за Борисов и Пеевски в Дубай от американски служби, свалени му бяха частично запори върху архитектурни паметници и фирми. Санкционираният по закона "Магнитски" бизнесмен

поне на пръв поглед загуби хазартния си бизнес,

самолетът му се продава на публичен търг, много от дружествата му също са под американски санкции. Прокуратурата и МВР се пробваха да го свържат по някакъв начин - например с обиски и разпити, с убийството на Алексей Петров, но не им се получи. Не им помогна и версията, че Божков е бил много свързан с убития шеф на частната военна компания “Вагнер” Евгений Пригожин. Накратко - след завръщането на Божков в България, хватката на прокуратурата изглежда все по-бутафорна.

Чудно ли е тогава, че мнозина изразяват желание да се завърнат в България, та дори и да попаднат в ареста - там е уютно и определено ги галят с държавното перце.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.