Активисти заплашват сръбския президент Александър Вучич с радикални мерки, ако задържани след многохилядните протести в събота срещу проекта за добив на литий на "Рио Тинто" не бъдат пуснати на свобода до сряда.
В Сърбия властта се събра на заседание с твърдения за воден заговор срещу президента. Кабинетът твърди, че протестът е политически мотивиран и цели сваляне на президента Александър Вучич и правителството му.
Снощи, след демонстрациите из много градове в Сърбия, граждани и активисти се събраха в Белград, за да поискат освобождаване на тримата задържани. "Радикални мерки" ще бъдат предприети, ако искането не бъде изпълнено, заявиха организаторите, предаде телевизия N1.
Това стана ден след като десетки хиляди се събраха в центъра на Белград и на други градове в протест срещу британско-австралийската компания "Рио Тинто" и проекта ѝ за добив на литий от открит от нея минерал в Западна Сърбия. Имаше и блокади на две жп гари, като двама от задържаните - Иван Биелич и Никола Ристич - отказали да напуснат, когато палицията изгонила демонстрантите на станция "Прокоп", според представители на опозицията.
Сръбското вътрешно министерство не говори за задържани. Според Златко Коканович, председател на участващото в протеста сдружение "Не даваме Ядар", другият задържан се казва Йевджение Димитриевич, а тримата били обвявани в "безразсъдно поведение". Според активисти те може да прекарат десетки дни в ареста.
Блокиран бе и мостът "Газела" в Белград; прокуратурата нареди на МВР да идентифицира участници в акцията.
ЕС на практика подкрепя проекта
Недоволството се разгоря, след като Белград възстанови миналия месец лиценза на "Рио Тинто", две години след като предишни демонстрации спряха проекта поради опасения на еколози. Дни преди протеста Москва обясни, че зад него били западни "идеолози", независимо от сигнали, че в онлайн кампанията срещу мината се включват профили, известни с разпространяването на руска дезинформация.
В петък Вучич каза, че властите са получили информация от Русия, че в Сърбия се планира преврат. "Имаме причина да бъдем предпазливи", каза вицепремиерът Александър Вулин пред агенция "Танюг" в събота. В неделя заяви, че блокирането на пътища и жп инфраструктура е "подигравка с демокрацията" и "упражняване на насилие, воля и терор на малцинството над мнозинството".
Демонстрантите се опасяват, че проектът може да замърси земята и водата в района. "Няма да копаете!" и "Рио Тинто да напусне Сърбия", скандираха демонстрантите.
Осъществяването на проекта за 2.4 млрд. долара би покрило 90% от нуждите на Европа от литий, ключов в батериите на електромобили и смартфони (за целта ЕС сключи с Вучич меморандум за достъп до добивани в Сърбия суровини). Екоактивисти и техни поддръжници смятат, че цената е твърде висока. Вучич заяви, че ще "разговаря с народа за страха от добива на литий и с инакомислещите".
Искаме да им изпратим едно ясно послание - може да ни гоните, но ние продължаваме, не се страхуваме и сме се насочили към победата, докрай, защото това са всички хора, които се включиха срещу добива на литий и бор в Сърбия.