"Най-лошото, което ми се струва, че се случва, е, че пада културата на политическия дебат и политическия разговор. Дори с противника, с врага трябва да можеш да водиш нормален разговор. Това е много важна черта на демократичните системи. Ние все повече загубваме тази способност".
Това коментира пред БНР изборният експерт Даниел Стефанов, който не очаква предизборна кампания с идеи и спорове за политики.
Според него партиите трябва да се научат, че начинът, по който водят политическия диалог публично, задава пример:
"Ако е с такова качество политическият диалог, няма как избирателите да показват някакво друго отношение към самите партии".
"Все повече обществата се разделят на групи, които са толкова сигурни, че са прави, че се формират т.нар. племена. Основната характеристика на племето е, че няма как един човек да мине от едно племе в друго. Нашите партии се превръщат точно в такива организации, което изключва в голяма степен възможността за диалог и най-лошото – за общо действие", изказа мнението си той в предаването "Преди всички".
По думите му избирателната ни система е такава, че най-вероятно оттук нататък ще произвежда все такива парламенти с много равни парламентарни групи, без доминираща партия. Ще трябва да има доста по-широки коалиции отколкото имаше до момента, обясни Стефанов и напомни тезата си, че партиите имат сериозен проблем с коалиционната култура. Той отбеляза, че урокът след последните три избора не е научен:
"Притеснява ме, че пак тръгваме в посоката, в която вече беше ясно, че по този начин не трябва да се държиш, защото първо след това завоят е много остър и второ – голяма част от избирателите ти всъщност не искат да го вземат".
"Явно има много политици в България, които смятат, че чрез МВР могат да спечелят изборите", посочи със съжаление експертът и каза от своя опит, че това не е така.
"Другият проблем е, че все повече двете големи коалиции разчитат на това да извадят колкото се може повече от най-верните си привърженици, т.нар. твърди ядра, те опитаха вече всякакви инструменти, с които да ги активират. Инструментите за активиране на тези твърди ядра трябва да стават все по-остри и по-остри", добави той.
По думите му в България каквито и нарушения да е имало в изборите – парламентарни, европейски, президентски, никога не са променяли изхода, като е имало само промяна на мандати. Според него е опасно да се говори, че е възможно да се случат избори с непризнати резултати.
Даниел Стефанов коментира също проблемите и предизвикателствата преди изборите 2 в 1. Той отбеляза въпроса с машините, дизайна на бюлетините, невалидните бюлетини, обучението на секционните комисии и видеонаблюдението.