Престъпленията по време на политическа криза и инфлация са по-тежки, заяви топ адвокатът по наказателни дела
"Времето на политическата криза и инфлацията всъщност засилва криминогенния фактор. Само по себе си това е криминогенен фактор и от там – честотата и тежестта на престъпленията, които се извършват, се увеличава неизбежно, непреодолимо при наличието на тези фактори".
Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Людмил Рангелов, топ адвокат по наказателни дела в България в коментар по темата как рефлектира върху престъпността икономическата обстановка в страната.
"Нови въпроси като нов вид престъпления не бих казал, че поставят тези проблеми на обществото. Но интензивността им се увеличава значително. Например, макар и с известен елемент на трансграничност, така да се каже, това е проблемът с мигрантите. Той е определено предпоставен от условията в страните, от които произхождат тези мигранти. Сравнително успешното протичане на преминаването през територията на България, пък е предпоставено вече от хроничната липса на ред, на правила, на институции, които да работят системно по тях, защото специално в това отношение нещата са в голяма степен случайни, хаотични и затова и не толкова успешни. Такъв проблем от тези предпоставки се създава и по отношение на трафика на хора. Трафикът на хора – това предполага лица, които биват ползвани тук или извеждани навън за използване за развратни действия, за просия, за робски труд и т.н. Това също е предпоставено от икономическите условия. И разбира се, домашното насилие, но в неговата остра форма, а именно – престъпления, които се извършват при условия на домашно насилие, те също много зачестяват. И там може би на местна почва най-ясно личи обвързаността на тези престъпления с икономическите условия в страната и несистемната, недобрата организация на институциите, които биха могли да повлияят върху този вид престъпления. Това са службите за социално подпомагане, Агенцията за закрила на детето и т.н., и т.н.", каза още адв. Рангелов.
По отношение на ролята на институциите, ангажирани в борбата с престъпността, адв. Рангелов каза: "И в това отношение също нещата не стоят добре, защото една важна предпоставка за намаляване на престъпленията е установяването на тяхното извършване и наказването на извършителите. Това е дейност, която се извършва преди всичко от органите на МВР, прокуратурата и съда. Когато Министерството на вътрешните работи в лицето на ръководителите и съответно и прокуратурата не разговарят помежду си, не осъществяват никакви форми, организационни форми за взаимодействие. Включително и сега за изборите свързаното с купуване на гласове задължение на МВР и на прокуратурата действия, които трябва да извършват, определено това също е лошо, неподходящо и не води и до резултат в тази област. Иначе действително възможностите на правосъдната система по принцип са големи и са много важни в реализацията на тази борба срещу престъпността и наказването на извършителите".
Според юриста, реалното намаляване на доходите на гражданите, липсата на квалифицирана работна ръка, които са свързани с образование и с намаляване на доходите, вече сами по себе си са криминогенен фактор и водят до увеличаване на престъпността.
Той обърна внимание на темата за домашното насилие и проблема с маргинализираните деца: "Голяма част от децата, от младежта остава извън образователните институции, след това създава хранителна среда също за извършване на такива престъпления. И всичко това е във връзка с икономическите затруднения, които изпитва отделният човек, семейството и цели общности. Особено има маргинализирани общности, които са най-подходяща хранителна среда за разрастване на престъпността".