Борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризма навлезе в мокра и гореща фаза. Антитерористичното законодателство дава нов тласък на хотелиерския бизнес, финансирайки го с парите на данъкоплатците.
От 3 до 5 декември всички регионални директори на Агенцията за социално подпомагане и отговорните за обществени поръчки са в СПА-хотел “Олимп” във Велинград, научи Биволъ след сигнал за необичайна концентрация на социални шефове в спа-столицата на България. В същото време в София Министерски съвет смени министъра, който е принципал на въпросната агенция.
СПА-сбирката обаче не е за отпразнуване на оставката на Бисер Петков и интронизирането на негово място на Деница Сачева, а за обучение по “прилагане на мерките за превенция на използване на финансовата система за целите на изпиране на пари и финансиране на тероризма“.
От пресцентъра на Агенцията за социално подпомагане, която е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Mинистъра на труда и социалната политика, потвърдиха за това обучение и изтъкнаха, че то е задължително за Агенцията по Закона за мерките срещу изпиране на пари.
Оказва се, че изменение в ЗМИП от месец май т.г. задължава всички организации на издръжка на бюджета да осигуряват “въвеждащо и продължаващо обучение на служителите си за запознаването им с изискванията на този закон, Закона за мерките срещу финансирането на тероризма и актовете по прилагането им“.
В национален мащаб това прави десетки хиляди чиновници, която трябва да се настаняват и изхраняват в продължение на дни, докато обучаващи служители от ДАНС ги въвеждат в тънкостите на “разпознаване на съмнителни операции, сделки, източници и клиенти“, както и какви са необходимите действия при “възникнали случаи на съмнение за изпиране на пари или финансиране на тероризма“.
От АСП не можаха да си спомнят да са имали до момента случай, когато такова съмнение е възниквало в рамките на дейността на агенцията, която разпределя бюджетни средства за социално слабите, като отпуска различни по вид еднократни или месечни помощи.
Всъщност, съществува пазар за социално слаби българи, които се привличат за подставени лица във фирми-фантоми, занимаващи се с пране на пари. Едно такова лице дори даде интервю на Биволъ в рамките на разследването за кражбата на 26 милиона евро от румънския земеделски фонд APIA. Но проследяването на такъв случай не е от компетенцията на Агенцията за социално подпомагане, а на други органи.
Както става ясно от ЗМИП, за борба срещу прането на пари са мобилизирани не само от чиновници, но и представители на частния бизнес във всички финансови сектори – банки, хазарт, застраховане и т.н. Задължени са също нотариусите, адвокатите, ЧСИ, търговците на едро, спортните клубове, партиите, НПО и дори галеристите. Не е ясно колко са служителите на ДАНС, които ще бъдат мобилизирани да обучат тази армия от борци с прането на пари и финансирането на тероризма.
Вероятно частниците ще гледат да минат по-скромно, но идеята на АСП да съчетае задължителното обучение с приятна тридневна СПА-почивка ще е примамлива и за други институции и организации, които дори теоретично не могат да имат съприкосновение с дейности, свързани с пране на пари и финансиране на тероризъм.
Това пък ще се отрази добре на изпадналия в криза хотелиерски бизнес, който ще усвои бюджетни средства. А разтегливата формулировка на Закона за задължителните “въвеждащи и продължаващи обучения” позволява да се установи трайна традиция в антитерористичния СПА-бизнес.