Няма друг вариант да се снима в секциите освен мобилни устройства, обясниха от МЕУ

За около 85% от избирателните секции ще има осигурена интернет връзка, за да се заснема и излъчва в реално време броенето на бюлетините и попълването на протоколите с изборните резултати след края на изборния ден. В останалите 15 на сто от секциите обаче качеството на връзката най-вероятно няма да позволява излъчване.

Това е обяснил Ангел Петров – главен секретар на министерството на електронното управление, цитиран от БГНЕС. Той е дал информация за подготовката за видеонаблюдението след края на вота пред комисията по административно обслужване и общинска администрация към Националното сдружение на общините.

Според разказа на Петров ръководството на министерството е провело среща с мобилните оператори във връзка с възможностите да се покрият с интернет връзка избирателните секции. В местата за гласуване, откъдето няма да има видеоизлъчване, приоритетно ще се сваля и публикува видеозаписът от мобилните устройства, които ще се използват за заснемане.

Въпросните мобилни устройства нямат алтернатива, става ясно от обясненията на Петров. Причината е, че е отпаднала възможността да се използват камерите в училищата, защото според анализ на министерството 45% от общо 12 000 секции в страната не са разположени в действащи училища.

Всяко мобилно устройство ще бъде снабдено с дейта карта за мобилен интернет към съответния оператор. На устройствата ще се инсталира мобилно приложение, разработено от държавната фирма „Информационно обслужване“, с която министерството сключи договор за осигуряването на видеоизлъчването и видеозаснемането след края на изборния ден. Мобилното устройство ще може да изпълнява само една функционалност – видеонаблюдение и видеозаснемане. Един ден преди изборите на 2 април, мобилните устройства, като част от пакета изборни книжа, ще бъдат предадени на секционните комисии – заредени, инсталирани и конфигурирани. Ще бъдат разработени и обучителни материали, които включват документална инструкция и видеоклип.

След края на изборния ден и преди да започне броенето на бюлетините, председателят на всяка секционна избирателна комисия ще включва мобилното устройство и ще сканира предварително подготвен QR код. Този код ще съдържа персонализирана информация за конкретната секция и ще активира приложението за видеоизлъчване и видеозаснемане.

Видеонаблюдението и видеозаснемането не трябва да се абсолютизира и не може да се използва за касиране на изборните резултати, изтъкна Петров. По думите му, това е една допълнителна защита и инструмент за гарантиране на прозрачността на изборния процес.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.