Лидерите на Франция, Германия, Русия и Украйна се срещнаха в Париж в така наречения нормандски формат, който цели прекратяване на въоръжения конфликт в Източна Украйна. Това е първата среща на високо равнище от октомври 2016 г., пише европейската редакция Politico, цитирана от Агенция Фокус.

Но те не стигнаха много далеч - със сигурност не са достатъчно далеч, че френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел да предложат прекратяване на икономическите санкции срещу Русия, когато съобщават резултатите от срещата на своите колеги от ЕС на Европейския съвет в четвъртък в Брюксел. 

Срещата на върха не постигна резултатите, които всички се надяваха- незабавно споразумение за разширяване на зоната на временното премие и конкретен ангажимент от страна на Русия за разоръжаване на бойците, които Кремъл е осигурил с оръжие, пари и логистична и политическа подкрепа. 

Срещата не даде решение и на друг ожесточен спор между Русия и Украйна- относно договора за транзит на природен газ, който изтича на 31 декември.

Новият президент на Украйна Владимир Зеленски не скри разочарованието си. „Това не е достатъчно за мен. Искам да разреша още въпроси“, каза той след срещата.

След приблизително пет часа дискусии, резултатът от техните усилия показва, колко далеч са от пълното прилагане на мирното споразумение Минск II, което е договорено на подобна среща на четиримата лидери в Беларус през февруари 2015 г., но никога не е прилагано сериозно от Москва или Киев, нито пък настоявано от Париж или Берлин.

На заключителната пресконференция, която започна малко след полунощ, Владимир Зеленски и Владимир Путин, които се срещнаха за първи път, обсъдиха открито въпросите за граничния контрол и местните избори. 

„Имаме напълно противоположни мнения с президента на Руската федерация“, заяви Зеленски. „Засега не постигнахме съгласие…Не се готвим за среща на върха от четири месеца за нищо. Мисля, че сме длъжни да намерим решение, защото в противен случай е невъзможно да се продължи напред“, добави той. „Имаме напълно различни позиции за границите“, каза Путин. 

Все пак лидерите заявиха, че преговорите са ползотворни и ще доведат до по-бърз и по-конкретен напредък през следващите седмици и месеци. 

"Сега" припомня:

Срещата между лидерите на страните от нормандската четворка - Русия, Франция, Германия, и Украйна - започна вчера в Париж със закъснение от почти час и половина спрямо планираното им начало. Те трябваше да започнат още в 16:00 часа (17:00 българско време).

Руският президент Владимир Путин, френският му колега Еманюел Макрон, германският канцлер Ангела Меркел и украинският държавен глава Владимир Зеленски се събраха за преговорите в Елисейския дворец. Преди това лидерите проведоха редица двустранни срещи помежду си. Путин разговаря с Меркел и Макрон, а те проведоха отделни срещи със Зеленски. Очаква се след срещата президентите на Руската федерация и Украйна да проведат разговор лице в лице.
Всички събития, свързани със срещата от високо равнище в Париж се провеждат при затворени врати.

Отново в Елисейския дворец, лидерите на четирите страни проведоха преговори на една от предишните им срещи в нормандски формат, която се проведе на 2 октомври 2015 г. Освен Путин и Меркел, в него тогава участваха Франсоа Оланд, който беше президент на Франция в периода 2012-2017 г., и Петро Порошенко, който беше държавен глава на Украйна през 2014-2019 г.

В основата на мирното уреждане на конфликта в Донбас стоят Минските споразумения от 2015 г. Договорът е основа за мирно уреждане, което включва не само прекратяване на огъня, изтегляне войските, амнистия и възобновяване на икономическите връзки, но и дълбока конституционна реформа в Украйна, която трябва да доведе до децентрализация на властта с вземане предвид специалния статут на някои райони на Донецка и Луганска области. Този план обаче все още е нереализиран.

Предишната среща на върха в нормандски формат, предназначена да доведе до прилагане на споразуменията, се проведе на 19 октомври 2016 г. в Берлин. След нея, външните министри на Германия, Русия, Украйна и Франция бяха инструктирани да разработят пътна карта за изпълнение на споразуменията, но Киев по същество блокира движението към уреждане на конфликта. Москва многократно подчертава, че новата среща на върха трябва да бъде добре подготвена и че решенията, взети по време на срещите през 2015-2016 г., първо трябва да бъдат изпълнени, преди тя да се проведе.
Това включва изтегляне на войските в някои райони декларирането на съгласието на Киев за политическо уреждане според "формулата на Щайнмайер“. Едва след като Украйна успя да изпълни тези условия, настоящата среща на върха беше насрочена.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.