В предаването “Честно казано с Люба Кулезич” по телевизия Евроком на 6 февруари, обявих инициатива “Резедавата папка”. Идеята е да съберем от всички възможни източници достоверна информация за истинските храненици на КТБ, които са получавали стотици хиляди и милиони от банката.
По тази тема вече са работили: NОрешарски, “Протестна мрежа”, “ Капитал”, Зорница Маркова, Николай Стайков и други медийни хора, присъединихме се към тях и журналисти от екипите на Bulgaria News и No-Comment.
В студиото на Luba Kulezich показах графики, от които се вижда, че делът на КТБ сред десетте основни рекламодатели в общите брутни приходи на “Монитор” е 46%, “Телеграф”- 43%, “Политика” - 39% в периода януари-април 2010 г..
От март 2009 г. до април 2010 г. “Монитор” получава обща сума от 2 033 346 лева; “Телеграф” - 1 526 333 лева; “Политика” - 240 002 лева; общо за периода - 3 799 681 лева.
Това е само началото. Следват и още.
В писмо на изпълнителните директори на КТБ Орлин Русев и Георги Христов до вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков от 21.09.2010 г. се посочва, че на “Нова българска медийна група холдинг” са предоставени 6 кредита, както следва: 4 000 000 евро; 700 000 лева; 1 050 000 лева; 945 000 лева; 15 670 000 лева; 500 000 евро.
Наследникът на Ирена Кръстева, синът й Делян Пеевски твърди, че заемите са върнати. Навярно е така.
Само да отбележа - след брутална медийна атака на вестниците на Ирена Кръстева, придобити с кредити от КТБ, последва паника сред вложителите, прокурорско-полицейски акции, специален надзор от БНБ, фалит на банката... Същите вестници неуморно и агресивно бичуват бившия председател на НС на КТБ Цветан Василев до ден-днешен; печатницата, купена с кредит от КТБ, избълва няколко книги за олигарха Василев и неговите “храненици”- всички журналисти и политици, които търсят истината за КТБ, но имат мнения, по-различни от клишетата на Делян Пеевски, който наричаше Цветан Василев и Ахмед Доган “духовните ми бащи”.
От КТБ през фирмите “БГ корпорейшън” до “Преса” и “Тема” стигат 2 500 000 лева; от “Сейга Консулт” до “24 часа” и “Труд” - 6 500 000 евро; от “Булит 2007” до “Стандарт”, “Марица”, “Шоу”, “Блиц” - 6 400 000 евро ( проучването и графиката е на Nikolay Staykov, съосновател на Антикорупционния фонд).
От писмо до Софийски районен съд, Наказателно отделение, подписано от Борислав Зюмбюлев, главен редактор на “24 часа” става ясно, че вестникът, за чийто собственик сега се представя Венелина Гочева, е имал договор за рекламно и информационно обслужване на дейността на КТБ през 2014 година. На основание този договор е публикуван адверториал ( хибрид между реклама и информация ) във вид на интервю с Любомир Денев, член на НС на КТБ; той защитава банката от нападки и критики и я представя в най-добра светлина. Това става на 11.03.2014 г.. За дата на фалита на КТБ трябва да се счита 20.06.2014 г., постановява Софийски апелативен съд. Тоест, 3 месеца преди фалита на трезора, вестник “24 часа” защитава банката и заблуждава вложителите, може да се каже от гледна точка на днешните обвинители. Обаче, скоро след затварянето й ”24 часа” започва яростна кампания срещу нейния мажоритарен собственик Цветан Василев. В интервю за “24 часа” водещият прокурор по делото КТБ Иван Гешев буквално обвинява Цветан Василев, години преди да е започнало делото и съдебните инстанции да са се произнесли за вината на Цветан Василев и другите обвиняеми. И до днес, 7 февруари 2019 г., делото КТБ не е започнало по същество.
Обърнах се с призив към главния прокурор Цацаров, заместник-главния прокурор Гешев и говорителката на ВКП Арнаудова да заявят ясно и точно: в колко часа, на коя дата, в коя година КТБ от нормална банка се превръща в “пирамида”? От кога парите в трезора от “чисти” стават “мръсни”? И защо?
Ирена Кръстева, когато е получавала кредити от КТБ - “чисти” или “мръсни” пари е взимала; от банка или от пирамида ги е взимала?
Ирена Кръстева разпитвана ли е за кредитите от КТБ по делото КТБ? Според моите проучвания - не е. А защо?
Разпитван ли е Емил Кошлуков на какво основание и за какви заслуги е разпоредено да получи заем от 100 000 долара? Съществува докладна записка от 20.02.2014 г., в която се разпорежда Кошлуков да получи тази сума за покупка на жилище в САЩ, без обезпечение, с 1 година гратисен период. Емил Кошлуков взел ли този кредит и върнал ли е суми по него? По онова време Емил Кошлуков е бизнес-партньор на Вили Сечкова, семейна партньорка на Александър Сталийски; двамата са имали в КТБ депозити на обща стойност около 30 милиона лева. Сега Емил Кошлуков е програмен директор на държавната БНТ.
Ако журналистката Елена Йончева, понастоящем депутат от гражданската квота на БСП, която е получила около 300 000 евро за създаването на телевизионни филми за ТВ7, е обвинена в “пране на пари”, не следва ли под този знаменател да бъдат поставени и всички гореизброени? Ако тя е трябвало да знае, че това са били пари от “престъпна дейност”(?!), не е ли логично същото изискване да бъде предявено към Ирена Кръстева и Емил Кошлуков, например; към Венелина Гочева и Тошо Тошев, например. Не знам. Прокуратурата да каже.
И обществото също да се произнесе.
В предаването “Честно казано с Люба Кълезич” Vessislava Tanchevaсъобщи, че в периода 2009 - 2014 г. на български медии от КТБ са предоставени кредити в размер на около 57 милиона лева; към момента на фалита на банката не са били изплатени около 35 милиона лева от тях. Сайтът No-Comment продължава да изпраща писма до синдиците на КТБ с въпрос колко от заемите са погасени вече.
...Продължаваме напред в търсенето на истинските храненици на КТБ.
Резедавите папки се пълнят.