Скептик съм доколко ПП и ДБ ще успеят да натиснат своите коалиционни партньори за реформа в службите, каза преподавателят по философия и социология
Какви ще са политическите измерения на балотажите, които ще се проведат в неделя - по този въпрос разсъждават експерти и анализатори. Повечето обаче са на мнение, че каквото и да се случи, то няма да доведе до разпадане на управлението.
Сглобката в известен смисъл е поставена под въпрос. От предстоящите местни избори зависи доколко ще се препотвърди символното съотношение на партиите, които участват в нея. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Димитър Вацов, преподавател по философия и социология.
Ако ПП се провалят в неделя, те символно ще бъдат доста разклатени и е възможно Борисов да потърси друга формула на управление на страната, посочи той. Според него най-важно е "доколко уязвими ще бъдат ПП-ДБ и самото правителство на Денков" след изборите.
"Сглобката изглежда нестабилна. На сегашните избори се премерва наново тежестта на отделните нейни компоненти. Компонентът "Пеевски" се опитва да се държи като кил на кораба, да поддържа сглобката. Пеевски, доколкото представлява ДПС, а това се вижда отвсякъде, е част, макар и останала под водата, на сглобката. Той има интерес сглобката да просъществува. На ДПС им трябва време, за да могат да се покажат като евро-атлантическа партия."
Сглобката няма да се разпадне. Ако има размествания, те няма да настъпят веднага след местните избори, прогнозира преподавателят.
Вацов е "известен скептик доколко ПП и ДБ ще успеят да натиснат своите коалиционни партньори за реформа в службите".
И двамата кандидати за кмет на София имат електорални резерви за балотажа, коментира Димитър Вацов в предаването "Преди всички". Той вижда резервите на Васил Терзиев в 8-те процента разлика с листата за общински съветници за ПП-ДБ.
"Тези 8% са най-вероятно хората, които са недоволни от неговата родствена връзка с ДС и не са пожелали на първи тур да преглътнат тази емблема, която стои зад кандидата. Вероятно обаче ще го подкрепят на втори тур."
Резервите на Ваня Григорова са по-значими на пръв поглед, каза Вацов и посочи, че тя може да очаква подкрепа от БСП, "Възраждане", ИТН, донякъде и от електората на ГЕРБ, както и "известна флуктуация на гласове" от хората на Вили Лилков.
Терзиев и Григорова като че ли са иконични емблеми – на ефективния мениджър и на народния трибун, отбеляза проф. Вацов. По думите му обаче "тези имиджови образи леко се пропукват, защото има множество пробойни в тях и не са толкова лесно продаваеми на целокупно множество".
Лявото се обитава от много играчи и навлизането в него на нов играч като Ваня Григорова, с нов проект, както често се спекулира, няма да разшири това пространство, коментира Димитър Вацов относно предположенията, че Ваня Григорова може да се превърне в новия лидер на лявото.
По темата за проваления дебат между Григорова и Терзиев преподавателят изтъкна, че "Ваня Григорова, която е по-добра в надприказването, по-лесно стига до по-широка, по-простонародна публика", а Терзиев, "който има по-експертно говорене", се е опитал да наложи колективна формула на дебата.