Ваня Григорова направи неочаквано добра кампания, казва анализаторът
Първи тур на местни избори мина. Без машини. Какво се случи в София? Пред ФАКТИ говори Любомир Аламанов, ПР експерт и управляващ директор на агенция „Сайт медия".
- Г-н Аламанов, емоциите от местните избори малко отминаха, защото ще има балотажи. В София има балотаж Васил Терзиев - Ваня Григорова. Очакван или не...
- Преди няколко дни написах един анализ, в който коментирах кампанията на Ваня Григорова и как тя е неочаквано добра. Имаше крайни и странни послания, като това за пълна национализация на всичко, до което може да се добере общината. Но е факт, че нейната кампания се припозна от много последователи и тя успя да разшири гласоподавателите си, като тотално тръгна встрани от линията на Корнелия Нинова за антиджендърството, християнското семейство и всичко останало от реториката на последните години. Григорова се върна към здравите корени на истински развития социализъм. Очевидно, че в София все още има хора, които смятат, че държавата и общината могат да са най-добрия стопанин. И така Ваня Григорова с премерени послания успя да стигне до тях.
- Антон Хекимян (ГЕРБ-СДС) е трети...
- Неговата кампания беше най-сложна, защото той трябваше едновременно да изгражда образ на критик на ГЕРБ - за да запази имиджа си на професионалист от времето си в бТВ, едновременно да каже какво ново ще направи, едновременно да се разграничи от това защо това нещо не е направено от ГЕРБ през последните 18 години, когато са управлявали. Само по себе си, това не е лесна задача и очевидно за краткото време, което имаше, не успя да го направи. Някак старата максима, че е важно да си известен, че няма лоша реклама, очевидно не сработи за Хекимян. Той не успя да консолидира около себе си голяма подкрепа.
- ПП-ДБ за малко да успеят да имат пълно мнозинство в Столичния общински съвет... На какво се дължи пробивът им?
- Тук може да разгледаме три сюжетни линии. Първата линия е, че на хората им омръзна ремонт на ремонта, на ремонта. Това е кошмар. Не може едни павета да се пренареждат няколко години от една и съща фирма, не може ремонтът на ремонта да се повтаря и повтаря. На хората просто им омръзни и те искаха нещо ново. Втората линия е, че имаме мобилизиране на млади десни хора, които искат да живеят по друг начин. Те са свикнали да работят ясно, да търсят решения, да свършват работата, която им е възложена, те са по-прагматични. Не са типичните партийци и те имаха надежда, че могат да видят София най-накрая като модерна европейска столица. Подкрепата за ПП-ДБ консолидира именно такъв вот. По третата сюжетна линия видяхме огромната ярост на хората срещу това как някак чисто по ченгеджийски се махнаха машините за изборите. Хората пак почувстваха неприятното усещане, че искат да им откраднат изборите. Това е проблем - дали е скандал, дали има нещо вярно, дали няма, но дори и да няма нищо вярно, няколко институции много се изложиха с обяснението на ситуацията.
- Кои институции...
- Първо е ДАНС с тази обяснителна бележка, защото това не е доклад. От гледна точка на всички хора от IT сектора, написаното е направо смехотворно. Това, което пише вътре, е от сорта: „Ми, ние тука на една снимка видяхме нещо и решихме да вдигнем шум?" Проверили ли са ситуацията, разпитан ли е зам.-министърът? Доколко се разбра, са го разпитвали, след като гръмна целият скандал. Другата институция със сигурност е ЦИК. Те също трябваше да проверят дали в това нарушение има достатъчно доказателства и дали то е основателно, за да се махнат машините. Даже доколкото се видя от становища на юристи, от ЦИК не са си направили решението с предварително изпълнение, тоест решението влиза в сила след публикуването му, което ще стане в понеделник или вторник. Дори чухме в изборния ден и Бойко Борисов, който обясняваше, че това е като да ти откраднат паролата за телефона и как ще ти вземе данните. Това са пълни глупости. Надявам се, че като се уталожат страстите, някой ще поиска да се провери дали институциите имат изобщо функционална компетентност да си изпълняват задълженията. Ако я нямат тази компетентност, партиите да бъдат така добри да си изтеглят представителите от там, защото това не са независими институции, а това са институции, в които има назначени партийни представители.
- Но при ДАНС нещата са някак двояки. От една страна те взеха отношение, от друга, ако не бяха взели отношение, а за всичко това се беше разбрало след изборите, пак щяха да са обект на критики. Малко като във вица – защо си със шапка и защо си без шапка...
- Съгласен съм, както и не знам какви са процедурите на ДАНС, но със сигурност от службата трябваше да попитат какво е това. Ако се окаже, че са реагирали по донос на един от тези 20 човека, които са били в стаята – дали изобщо доносът е релевантен, или не е друг въпрос, някак не е добре. И аз мога за пусна донос, че съм видял извънземни... Пак ли ще спре държавата, пак ли така ще реагират...
- Очаквате ли, че партии може да използват скандала и да искат касиране на изборите?
- Според мен – не. Това е въпрос към юристи, не съм запознат какво и как може да се претендира.
- И всичко това става в последния момент, когато няма време за реакция. „Костинброд" 2...
- Беше много забавно как Десислава Атанасова от ГЕРБ каза, че това е „Костинброд" 2, но след това веднага от партията спряха да използват това сравнение. Припомням, че според ГЕРБ „Костинброд" бе фалшив казус. Ако сега ГЕРБ наричат цялата ситуация около машините "Костинброд 2", значи потвърждават, че е фалшива новина. А в същото време казват, че не е фалшива новина. Аз бих бил предпазлив да казвам каква е ситуацията. Изобщо нескопосаният начин, по който се случи абсолютно всичко, и че нямаше и дежурен съдия от ВАС, който да се произнесе, беше смущаващ... Всичко това наистина, според мен, накара хората да се активизират. И това нещо сякаш изчисти и отнесе като ураган опитите за негативната кампания срещу Васил Терзиев относно връзката на хора от фамилията му с Държавна сигурност, за неговото семейство и неговото минало. Някак се оказа, че докато едни говорят за дядото на кандидата и миналото му, то истинските активни мероприятия на ченгетата се правят сега и пред нас, а не преди 50 или 70 години.