За потребителите най-важно е крайните продукти, т.е. храните от животински произход, да са качествени и безопасни. Добиването и производството на безопасни храни от животински произход е пряко свързано и с храненето на животните с качествени и безопасни комбинирани фуражи. Поради тази причина в законодателството по фуражи максимално допустимите граници на нежелани вещества са много по-ниски от тези при храните за хората.
Всички оператори от сектор „Фуражи“ по цялата агро-хранителна верига в Република България, включително производители на комбинирани фуражи и фермери, изпълняват приложимото право на Европейския съюз и националното законодателство относно хигиена на фуражите. Браншът на производителите на комбинирани фуражи и животновъдите предпочитат да използват български фуражни суровини, но при недостиг същите се осигуряват чрез доставки от други държави-членки на ЕС и от трети държави.
Контролът на операторите от фуражния сектор в Република България преминава през няколко етапа. Първият етап е изпълнението на плановете за самоконтрол за качество и безопасност, като на входа на предприятието се вземат проби от фуражни суровини за анализ за съдържание на нежелани вещества (микотоксини, пестициди, тежки метали и т.н.) и за качествени показатели. Също така от произведените комбинирани фуражи се вземат проби за анализ за съдържание на нежелани вещества и за качествени показатели.
Вторият етап е извършване на официален контрол на фуражи от страна на Българска агенция по безопасност на храните, с което се потвърждава и гарантира, че произведените фуражи в Република България отговарят на изискванията за безопасност, съгласно приложимото законодателство в сектора.
Към момента в Република България, с цел гарантиране здравето на хората, животните се изхранват с безопасни фуражи и ръководството на Съюз на производителите на комбинирани фуражи няма да позволи на некомпетенти лица от други сектори от хранителната верига да се изказват относно безопасността на българския фураж.