Правителство на малцинството или коалиционно управление – това са двата варианта за стабилизиране на изпълнителна власт, смята първият български еврокомисар

„Изборът за български еврокомисар – от определянето, през изслушването, до работата му – безспорно е важен. Не е прецедент да има две кандидатури, обикновена страната излиза с един, но тук всяка една от партиите иска да покаже, че има своята банка кадри. Това доведе до две кандидатури.“

Това коментира в студиото на Евронюз България посланикът на ЕС към Съвета на Европа, бивш министър по европейските въпроси на България и първи български еврокомисар Меглена Кунева.

По думите ѝ при определянето на българския еврокомисар вероятно ще бъде съобразена и политическата му принадлежност в европейски контекст. Да не говорим за шансове. Страната е изпратила двама добри кандидати.

„Не е добре след толкова години да се връщаме към въпроса какво ще направи комисарят за България. Т.нар. ресорс, портфолиото, е само една част от неговата работа“, коментира Кунева.

„Шенген не е само граница, а е много голяма чат операции с чувствителни данни“, посочи тя.

По нейните думи управляващите са се провалили в политическите преговори, защото членството е въпрос на доверие.

„Нямат ни доверие, било по отношение на защита на данните, теч на информация, физическа охрана на границата“, подчерта Кунева.

„Нашата задача е да имаме национално разбиране за процесите в Европа“, добави първият български еврокомисар.

Комисарят, който ще се яви на изслушването пред Европейския парламент, трябва да е подготвен по абсолютно всички въпроси – до един. Ковид, Русия, какво ли не.

„Нека не казваме лоша дума за хора, които могат с представянето и идеите си да донесат полза за България“, подчерта Кунева.

Според нея, за да може България да е добре, трябва и ЕС да е добре.

Правителство на малцинството или коалиционно управление – това са двата варианта за стабилизиране на изпълнителна власт, смята Кунева.

По нейните думи коалицията не е вричане завинаги, а възможност отношенията да са поставят на стабилна правна основа, защото това е политически договор. В него трябва да има цели и да е ясно кой извършва действия, както и ясна индикация по какво се мери успехът.

„По това ако не могат да се съгласят, защо тогава беше подписана тази декларация“, попита Кунева.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.