"Преди се надявахме на коалиция на съгласието и се получи коалиция на компромиса, а сега трябва да има коалиция на сговора. Избирателите няма да простят невъзможността на политиците да реализират правителство", коментира политологът Росен Стоянов
На фона на избирателната активност, разликите се произвеждат от много малък брой гласове. 4% са около 100 000 гласа. Подкрепата в София за ПП е по-висока, а ГЕРБ има по-добри позиции в страната. Очаквам да се сближат резултатите между първия и втория. Това каза за "Твоят ден" социологът Елена Дариева.
"Възможно е да се случи нещо с шестия участник в надпреварата за влизане в парламента, както и да се стопи разликата между първите две партии. При паралелното преброяване първо пристигат най-малките секции, в които картината е една. Големите софийските райони пристигат по-късно, там гласовете са повече, а електоралните предпочитания се различават. Местните избори ограничават коалиционните стратегии, партиите не искат да загубят избиратели. Хората са разочаровани от безплодността на парламента. Вариантите са три - по-малко вероятните са правителство на малцинството и "хартиена коалиция", а по-вероятният - широко програмно правителство с евроатлантически приоритети", коментира тя.
Политологът Росен Стоянов смята, че следват няколко неща. "ЦИК ще изнесе финални резултати, дотогава всичко ще е в сферата на прогнозите. Радев заяви, че няма да бави и ще започне формиране на парламент. Символно ще бъде колко бързо ще изберат председател на НС, за да вземат депутатите властта в своите ръце, възможно е да се формира Финансовата комисия само, за да се внесе бързо бюджетът. Бързо ще започнат и преговори, за да стане ясно как ще се управлява държавата - с кабинет на малцинството или широка коалиция", заяви той.
По думите му както национални приоритети, така и партийни интереси ще бъдат тема на разговори. "Преди се надявахме на коалиция на съгласието и се получи коалиция на компромиса, а сега трябва да има коалиция на сговора. Избирателите няма да простят невъзможността на политиците да реализират правителство. Тенденцията към радикализиране обира недоволния вот. Възможно е националистическата партия "Възраждане" да стане структуроопределяща или втора по сила", посочи Стоянов.
Той прогнозира, че през есента ще има два референдума, а това ще принуди всеки да заеме страна.