"Политическите партии и техните лидери отново гледат на изборите като на ротативка – да завъртят ръчката и по възможност да им се падне печалба.
Само че изборите не са това и аз се страхувам, че мотивацията на гражданите да гласуват за тези избори е още по-ниска, отколкото за предишните". Това каза в сутрешното предаване "Денят на фокус" на Радио "Фокус" политологът Антоний Тодоров в анализ по темата каква ще бъде избирателната активност в предстоящите избори.
Той посочи, че предизборната кампания на политическите сили е насочена към твърдите им ядра.
"Страхувам се, че числото на тези, които са решили да гласуват на тези избори, ще бъде по-малко от числото на гласувалите на миналите избори. Между политическите партии няма сериозен дебат, който да мотивира избирателите – има надприказване и взаимни обвинения", коментира Тодоров.
Три са възможните правителствени формули според него : "Има възможност да се състави правителство около ГЕРБ. Редно ли ще бъде обаче ГЕРБ просто да се върнат във властта без никаква вътрешна промяна? Второто е възможност за правителство около "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Бях убеден, че всеки поотделно можеше да спечели повече. Най-важното, което те не казват, е, ако не спечелят абсолютно мнозинство, с кого биха управлявали. И сега остава формулата ГЕРБ и "Продължаваме промяната" и "Демократична България" – много желана от ГЕРБ и много нежелана от "Продължаваме промяната", защото те се появиха не просто като алтернатива на ГЕРБ, но като остра критика", обясни Тодоров.
Неочаквани размествания са възможни, но по-скоро в левия сектор, допълни политологът.
По думите му, служебното правителство не е добра формула на управление:
"Тя натоварва президента с несвойствени задачи. Без парламентарен контрол и без парламентарна подкрепа служебните правителства са в вързани ръце", заяви политологът.
Той коментира и промените в изборните правила. Въвеждането на видеонаблюдението по начина, по който е предвидено в Изборния кодекс, засилва недоверието в изборите вместо обратното.