Една от основните цели на парламентарно представените партии е втвърдяване на членската им маса, казва той

Какви подводни камъни крие увеличението на парите, които ще получат хората в Секционните избирателни комисии (СИК). Пред ФАКТИ говори Росен Цветков от Консервативната партия.

- Г-н Цветков, вие следите изборните процеси от доста време. Но как ще коментирате драстичното увеличение на заплащането на хората, които са в Секционните избирателни комисии?
- Като цяло изборните комисии – т. н. Секционни избирателни комисии (СИК), са многогодишен инструмент за натиск и упражняване на влияния от парламентарно представените партии върху своите активисти. Много често те са така подбрани, че да влияят на изборния процес в посока на „правилната“ партията, която ги е изпратила в съответната секция.

- Какво се случи през последните години и къде се корени проблемът?
- На предстоящите избори на 2 април 2023 г. ще станем свидетели на петорно повишаване на възнагражденията на СИК спрямо 2019 г. и на над двойно спрямо изборите на 2 октомври 2022 г.

- Какви бяха възнагражденията на СИК на предходните парламентарни избори?
- През 2019 г.: за председател на СИК - 65 лв.; за зам.-председател и секретар - 60 лв., за член – 55 лв. През 2022 г.: за председател на СИК – 115 лв.; за зам.-председател и секретар 100 лв., а за член – 85 лв. За предстоящите избори на 2 април 2023 г. ЦИК определи възнаграждения в пъти над тези от 2019 г. и 2022 г.:
- за председател на СИК – 250 лв.
- за зам.-председател и секретар – 225 лв.
- за член – 195 лв.

- Какво цели този процес на повишаване на заплащането на СИК?
- Една от основните цели на парламентарно представените партии е втвърдяване на членската им маса. Какво визирам - срещу изпращането им в комисии, съответната партия има огромен лост за влияние върху поведението на изпратения член. Така чрез многократно повишеното възнаграждение на СИК, съответната партия би могла да изисква много по-голяма лоялност от своя представител. Нещо повече, знаете, че вече ставахме свидетели на търговия с квоти в СИК между партии, които не могат да запълнят полагащите им се бройки. Просто имаше договорка между партиите.

- И как очаквате да се прояви това увеличение, чисто „партийно“, на предстоящите избори…
- Въпросът е прост и е следният: „Честни ли ще са предстоящите избори, в които над 90 хиляди добре мотивирани партийни дейци ще се грижат за сигурността на вота?“ След като имаме предвид падащия процент гласоподаватели, това много започва да заприличва на контролирано от държавата купуване на гласове и скрито субсидиране на парламентарно представените партии. На изборите на 2 април ще видим държавно-контролирано купуване на гласове. Просто хората да го знаят.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.