В МФ e бил обсъждан закон, писан от Nexo, за разплащане на крипто пари във валута през „Борика“. Това е станало по времето на Асен Василев. Това беше потвърдено от МФ по време на първото заседание на Временната комисия за установяване на фактите и обстоятелствата около дейността на Nexo и Nexo Capital и свързаните с тях лица.
Представители на „Борика“ и министерството застанаха пред депутатите, изслушан беше и шефът на БНБ Димитър Радев, а Асен Василев призова по-добре да бъдат извикани Nexo и прокуратурата.
Първата среща на тема как може да бъде вкарана криптовалутата в системата за разплащане „Борика“ е била на политическо ниво и това се е случвало по време на управлението на Асен Василев. На втората среща е било обсъдено какви операции могат да се въведат, как технически може да се извърши, както и дали има законови пречки това да се случи.
От работната среща няма протокол, обясниха МФ, защото е била работна на ниво експерти. Експертите не били викани втори път, защото и към днешна дата се очаква въвеждане на общо европейско законодателство за криптовалутите. Разговорът завършил с констатацията, че е най-добре да се изчакат текстовете от Брюксел.
На срещите е имало е представител Nexo, който в бил част от представителите на финтех асоциацията.
Йордан Цонев от ДПС подчерта, че „Борика“ е основната система за разплащания у нас и има ключово значение за чистотата на банковата и паричната система.
„Основна пречка пред приемането на този вид разплащане е, че не може да се гарантира, че тези активи са чисти и не се осъществява пране на пари през криптовалути“, отбеляза и Петър Чобанов от ДПС.
„Не може да се спре развитието на този сектор, но той трябва да се регулира и контролира“, изтъкнаха от Министерство на финансите.
Чобанов попита дали има представители на Nexo, с които се е водила кореспонденция.
От МФ заявиха, че освен Георги Топалов, който е бил член на финтех асоциацията, мейли са получавали и от Елеонора Топалова. Тя е изпратила имейли на 14 и 17 юни. Те са представлявали анализи. Единият – „Обща правна рамка на криптоактиви“, а вторият „Политика срещу прането на пари и финансиране на тероризъм“.
Десислава Трифонова попита Топалова в качеството си на каква е пращала мейли.
От Министерство на финансите посочиха, че са се ровили в документация от 7 месеца назад и трудно биха могли да кажат Топалова точно като каква е изпращала мейли.
От „Възраждане“ заподозряха във „фин лобизъм“ Асен Василев и го попитаха преди да представят компанията и да заведат нейни представители в Министерство на финансите, дали са изобщо са проверили дейността на тази фирма. От обясненията на министерството стана ясно, че това не е направено, каквато беше и ситуацията с „Джемкорп“.