"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно
Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на Здравната каса, който миналата година беше освободен предсрочно, но Конституционният съд обяви решението на парламента за противоконституционно и Станимир Михайлов се върна на поста си.
Вчера обаче здравната комисия е обсъдила откриване на процедура за избор на нов управител на Здравната каса, обясни Васил Пандов от "Продължаваме промяната".
Според него тази конкретна процедура не трябва да продължава, докато не стане ясно дали Конституционният съд ще образува дело по искане на коалицията.
"Целта на това искане е да се получи ясен отговор от Конституционния съд дали може едно мнозинство в Народното събрание да стои по-високо от принципите на държавността, мандатите и разделението на властите.
Това, което обаче виждаме, е, че това мнозинство в момента няма програма за управление. Всъщност виждаме, че има една програма за разпределение на регулатори и даже и в подобни казуси, които са свързани с тълкуване на Основния закон, то няма търпението да изчака, а целта му е просто да получи съответните постове кой както между тях е решил", каза Пандов и благодари на депутатите от МЕЧ, които са осигурили необходимите подписи, за да бъде сезиран съдът.