"Разликите между ПП и ДБ са очевидни, но те не са сериозни и не са препятствие пред преговорите. В сегашното НС има възможност за мнозинство, което да избегне конфронтациите относно "Възраждане" и Пеевски"
Трудно може да се избегне усещането, че прокуратурата се намесва и пречи на преговорния процес. Това заяви пред БНР проф. Светослав Малинов, преподавател по политология.
"Прокуратурата е изчаквала, докато се избере председател на НС и стане ясно, че има мнозинство, което може да направи опит да спре преизбирането на и.ф. главен прокурор. В този момент е нанeсен удар върху ПП - най-твърдите привърженици на тезата за обновяване на ВСС и отхвърлянето на Сарафов.
Затормозява се началото на преговорите. Моят съвет е ПП-ДБ да не допускат това да ги изнервя, да не променят позициите си към създаване на управленско мнозинство".
Проф. Малинов напомни, че има затруднения пред преговорния процес и поради факта, че кандидатурата на Бойко Борисов за премиер все още не е оттеглена.
"ГЕРБ се държи така сякаш има само ПП-ДБ на терена от гледна точка на бъдещи партньори. ГЕРБ и ПП-ДБ нямат мнозинство, а БСП и ИТН, които бяха оформени от самия Борисов като евентуални партньори, също са против това той да е кандидат за премиер. Отпушването на процеса може да стане само след оттеглянето на Борисов като кандидат за премиер".
Разликите между ПП и ДБ са очевидни, но те не са сериозни и не са препятствие пред преговорите, посочи политологът.
Малинов отбеляза в предаването "Преди всички", че ИТН трябва да запази самообладание, след като тяхната кандидатура за председател на НС не беше избрана за поста.
"Те нямат председател на НС, но това не означава, че трябва да променят позицията си и да се откажат от преговори. Преговорите за съставяне на управленско мнозинство не бива да бъдат обвързвани с всичко, което се случи в НС и грубите думи, които бяха изказани".
В сегашното НС има възможност за мнозинство, което да избегне конфронтациите относно "Възраждане" и Пеевски, отбеляза проф. Малинов.
Държавният глава загуби самообладание с отказа си да покани ДПС-Ново начало на консултации, обясни политологът, но напомни също така, че "езикът на Пеевски и неговите критики към президента преминаха всякакви граници".
"Не беше нужно да се стига до това ниво на конфронтация. Той е държавен глава и олицетворява други неща. Но езикът, който се използва от президента, загатва и за това, че е време всички да си припомнят какво означава списъка "Магнитски".