"Правителството в Скопие се опитва да се измъкне от този капан, в който само попадна". Ако ни поканят в сухопътен Шенген на 12 декември, може да пътуваме без граничен контрол от 1 януари, при липса на техническа готовност - от 1 март, обясни той
Ако на 12 декември, когато ще се проведе среща на вътрешните министри на Европейския съюз, бъдем поканени да се присъединим и със сухопътните си граници в Шенген, вероятно ще пътуваме без граничен контрол още от първи януари. Това обясни пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк.
"Но ако нямаме техническа готовност, това може да се случи и от първи март. Проверките могат да продължат, но те ще бъдат от типа на оценка на риска".
Австрийското правителство се съгласи да станем пълноправни членове на Шенгенското пространство. Преди два дни и правителството на Нидерландия обяви, че ще даде зелена светлина за нас и Румъния, но според Илхан Кючюк, сигурни в успеха си по този път ще бъдем едва, когато видим, че вече е факт.
"Затова побързах да кажа на европейския комисар, който работи по този въпрос, да не бърза да отваря шампанското.
Ако говорим на политически език, виждаме положителни заявки. ЕП още веднъж потвърди своята позиция, Комисията е много целеустремена. Изглежда, че този път отиваме натам".
Той коментира какви са шансовете този парламент да приеме необходимите закони, за се отпушат средствата по ПВУ за страната ни.
"Плановете за възстановяване и устойчивост са изградени въз основа на концепцията "Реформи срещу пари". Моето притеснение е, че през следващите няколко седмици, когато започне интензивната дискусия за финансовата рамка, именно този принцип ще залегне в основата и на бъдещата кохезионна политика. Дори и да ни обещаят много пари, ако условието е "Реформи срещу пари", ние нямаме големи шансове да се възползваме от европейските възможности".
Европа трябва да избере своите приоритети, коментира още Кючюк.
"Извън бюджета ЕК ще трябва да реши и важния въпрос за законодателството. Свикнахме ЕК да произвежда ново законодателство, което не е задължително да отговаря на очакванията на европейските граждани. Трябва да има законодателна пауза".
От Скопие зависи как ще се придвижва по пътя към пълноправното членство в ЕС, посочи още той.
"Рамката, която беше предложена - позната като т.нар. френско предложение, е много добра. Не може да се очаква друго, освен да се изпълняват ангажиментите. И новият европейски комисар го потвърди. Говорим за човешки права и спазване на демократични принципи, които са в основата на ЕС.
Не бих казал, че се търси рязък завой в друга посока, по-скоро правителството в Скопие се опитва да се измъкне от този капан, в който само попадна".
Илхан Кючюк коментира и случващото се в страната ни.
"От вчера слушам, че Пеевски е опорочил избора на председател на Народното събрание и че е взривил преговорите. Естествено, че ги е опорочил и ги е взривил, защото той не иска да има работещо Народно събрание. Говорим за управленски модел, който е опорочен сам по себе си. Какво чакат другите партии?! Единственото нещо, което могат да направят, е да се съберат и да си кажат, че демокрацията е в опасност. Има нарушаване на всеки един принцип, върху който е основана съвременната българска държава".