И след изборите партиите продължават с предизборната реторика. Не потърсиха мостове, вместо да се успокоят, се втвърдиха. Засега се очертава да гледаме по много от предишното Народно събрание.
Политическите партии не приемат отговорността за управлението. Политическият егоизъм води към фрагментирането и задълбочаване на противоречията.
Май се нуждаем от нов политически елит.
Това констатира политологът д-р Иван Начев в коментар пред БНР-Радио София:
"По (не)избора на председател на парламента можем да съдим каква ще е работата нататък."
Според Начев първата по вот политическа формация трябва да подхожда не от позицията, че е най-голяма и силна, а че има най-многочислено представителство.
"От последния пълен мандат имаме много политически играчи, но никой не може да задържи властта. Доверието ерозира, защото липсва отговорност и способност на първия за сътрудничество. Това дава поле и занапред за изява на нови политически авантюристи.
Вече и наивно е да се мисли, че една партия ще може да постигне достатъчно мнозинство, дори и в коалиция само с един политически партньор."
Начев отбеляза, че всички парламентарни сили в момента се самоопределят според отношението си към Делян Пеевски. Но той засега е незаобиколим фактор.
Наблюдават се заплахи, нагнетяване на напрежението. Това е условие за нападки не само между политически сили, а и към институции.
"В такава ситуация или ще се появи друг политически проект, който да припознаем като наш, или ще продължим с фрагментацията, която не вещае добър край. Ще продължаваме да наблюдаваме опити за противопоставяне, включително и с организирани протести.
Тук МВР и прокуратурата могат да докажат своята независимост, но това засега не се вижда", смята още политологът.
Бързането с избор на главен прокурор като че цели именно това - да се избере удобен прокурор и да не може да се развиват демократичните процеси в страната.