"Няма победител на тези избори. България се намира в същата политическа криза, в която беше и преди изборите"
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането.
Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ.
"Не знам защо въпросът за изчистването на техническите проблеми от изборния процес толкова бързо избледнява и отпада от обществения фокус малко след изборите. Едно от обясненията е, че изборните нарушения вече са част от партийния апарат, с който се обясняват загуби, победи и в момента, в който обяснението е приключило, тези изборни неуредици просто отпадат от дневния ред", коментира той.
Експертът отбеляза, че го има и момента на привикването към такъв тип нарушения. Според него обаче ефектът от това е много лош. Той цитира и изследване на международната мрежа "Галъп", излязло няколко дни преди изборния ден, според което България е на последно място по доверие в честността на изборите в света. "Това е много голям проблем, който се задълбочава", предупреди Стефанов.
В общия случай такива нарушения на секционно ниво не водят до сериозни промени в изборния резултат, защото мащабът е много малък, изказа мнение експертът относно клиповете със записани изборни нарушения. По думите му нашата система е направена така, че да "удържа" такива дребни нарушения, защото резултатът се определя на централно ниво, а не на общинско или на ниво избирателен район.
Даниел Стефанов отбеляза и случая с партия "Величие", на която не достигнаха 27 бюлетини, за да влязат в следващото Народно събрание. Този случай поставя българската избирателна система под сериозно напрежение, подчерта той и изказа мнение, че това налива вода в мелницата на недоверието в изборите. За него правилното решение е да се тръгне по институционалния път и партията да направи проверка на резултатите.
"Наистина 27 гласа са много малка разлика. Системата не е перфектна и може да сгреши с такива порядъци. Ако партията намери такива грешки, тя може да се обърне към Конституционния съд и да се задвижи процедурата по преброяване на различни секции. За мен е много важно ние да се ориентираме към институционалните механизми за решаването на тези проблеми, а не просто да създаваме връзки, които не знаем дали ги има или не".
Имаме проблем с качеството на секционните избирателни комисии и това е проблем от години, каза още Стефанов. По думите му ЦИК има механизъм, с който да гарантира, че вкарването на данните не може да бъде повлияно политически. Според него Комисията трябва да обясни за този механизъм.
"Има много насъбрано съмнение и недоверие към изборната администрация. Мисля, че трябва да се занимаваме с този въпрос доста последователно. Едностранните промени в този смисъл на изборните правила не вършат работа".
Решение за вдигане на прага за влизане в парламента не може да се вземе толкова лесно, категоричен бе още изборният експерт. Според него и партиите, и обществото не са готови за такова решение.
"Ако тръгнем да търсим по-сложна промяна на избирателната система, такива промени трябва да стават чрез сериозно обществено и политическо обсъждане и постигане на консенсус за това".
По думите на Даниел Стефанов, няма победител на тези избори. България се намира в същата политическа криза, в която беше и преди изборите, изтъкна той. За него е необходимо някакво управление, което да внесе спокойствие в обществото.