"Под натиска на войните може да има геополитическо лепило за управлението у нас. Акцентът на предизборната кампания се измества в други - алтернативни, канали"
Политическата криза у нас няма да бъде разрешена и след тези избори, но ще бъде отложена, ще се състави някакво правителство. Ще се отложи, защото не са узрели политическите процеси за това да се намери радикално, ново, устойчиво мнозинство и устойчив хоризонт за управление, прогнозира журналистът и политически наблюдател Веселин Стойнев в интервю пред БНР.
"Политическите партии са разделени диаметрално и няма как да се получи, те не са убедили избирателите си, че трябва и могат да се правят компромиси. Засега казват, "да направим компромис, за да не ходим на избори"", добави той.
Стойнев допълни, че очаква да има правителство за 6 или 9 месеца и "през това време да протекат процеси, които да доведат до по-трайно управление или да се появи политическа алтернатива при следващи избори".
"Възможно е под заплахата от война, виждаме дестабилизация на западните Балкани, да се намери едно геополитическо лепило, да се направи по-стабилно и трайно управление, което да отговори на външна заплаха. Но то няма да е плод на вътрешнополитическа стабилност", смята Веселин Стойнев.
Според него предизборната кампания върви познато и очаквано, защото е втора за тази година:
"Хората са изморени и партиите не правят агресивна кампания, опитват се да не дразнят хората, разбира се, че няма какво да кажа. Тази кампания може да изглежда по-вяла, но от досегашните кампании се вижда, че става по-активна в последната седмица. Различното е, че имаме шумна интервенция с ареста на депутат и съмнения, доколко е била законосъобразна. Така или иначе съдът трябва да се произнесе в четвъртък за ареста на този кандидат депутат", коментира Стойнев кампанията на партиите за изборите на 27 октомври т. г.
И призна, че не очаква лидерски дебат, защото това е трайна тенденция от дълго време:
"Избягват се сблъсък "лице в лице". И е разбираемо, защото културата на диалог изчезва, това се вижда излъчванията в радио и тв-ефира от НС. Предизборните послания са на друго място, почти всички използват подкасти в ютуб канали и търсят отделни аудитории, на които говорят. От друга страна все повече акцентът се измества в други алтернативни канали, а не използват мейнстрийм медиите, така че можем да останем с измамното впечатление, че кампания няма", коментира журналистът.