Биволъ: "Вода няма да има! След варварските пожари и сечи на гори - вода НЯМА да има! Това е резултатът, когато #държавата е на #Мафията
Либерта: Докато публичният дебат е ангажиран с Калин Стоянов, ДПС и избора на служебен премиер, България върви устремено към трайно безводие. Вода няма да има! Но българският народ си заслужава всичко, което му се случва и ще му случи, защото е заспал, страхлив и индиферентен и позволява да бъде управляван от Мафия!
Стоян Тончев: Окрадоха милиарди от ЕС по проекти “воден цикъл”, а цялата водопреносна мрежа е леш
ВИК-Бургас съобщава, че в петък /23.08.2024 г./ ще бъде спряно водоподаването за град Поморие от 08:00 ч. до 18:00 ч. (виж тук)
Коментар по темата на еколога и бивш зам.-министър на Министерството на околната среда и водите на Република България Тома Белев:
20 август. Режим на водата е въведен в 360 населени места с 380 000 жители. В 33 населени места е обявено бедствено положение. От вчера сред тях са три Павликенски села.
Още 110 населени места с 80 хиляди жители имат сериозни проблеми в осигуряването на живителната течност, но за тях няма обявен официално режим на водата. Днес въведох Сопот и Кочериново в този списък.
Карта с тях можете да видите ТУК.
Три часа по късно добавям още 20 населени места с 33 000 жители влизащи в режим на водата, вкл. Севлиево и голяма част от селата в общината.
Още два часа по-късно добавих 10 села с 1800 жители в Брезнишко и Руен
Кабинетът най-после се разтревожил от водната криза у нас и отпуснал 45 милиона лева на ... Напоителни системи.
Да, знам, че има водна криза и в селското стопанство, но не трябваше ли тези пари приоритетно да отидат за разрешаване на кризата с липсата на питейна вода? Трябва да знаем, че някои общини не могат да се справят сами с тази криза и е видно, че над 50% от селищата им имат проблем с осигуряване на вода за населението. В тях областните управи и министерствата трябва да влязат на ръчно управление и да осигурят търсенето, проектирането и изграждането на водната инфраструктура, която после да прехвърлят на общините. Защото имам справка от 2007 година и повечето от сегашните селища с проблеми ги виждам, че са били на воден режим и преди 17 години, т.е. тези общини нямат капацитет да се справят с подобна задача.