Той прогнозира, че малките партии ще са основен играч на следващите избори. "Големият въпрос за ДПС е кой ще им нареди листите"
Това, че крачим към нови избори беше ясно още след провала на първия мандат, обясни пред БНР политологът Георги Проданов.
Президентът Румен Радев ще обяви кога ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в 50-то Народно събрание. Ще го получат от "Продължаваме промяната – Демократична България", които вече обявиха, че ще го върнат неизпълнен.
"Интригата се появи от разпада на парламентарната група на ДПС и от опита на ПП-ДБ да създадат впечатление, че е възможно да се случи нещо различно в този парламент.
Не съм оптимист и за третия мандат, който предполагам, че ще отиде в БСП. Ясно е, че предизборният режим вече върви".
Президентът може да си позволи да ускори максимално процедурата по връчване на мандатите, смята политологът.
"Тези процедурни хватки обаче не са важни. Политическата ситуация е много сходна с тази преди провеждането на последните избори. Отново нямаме ясна идея какво очакваме да се случи.
Тази политическа безидейност, която демострират последните парламенти, както и превръщането на търсенето на управление в проста договорка между математически числа се прехвърля и върху младите парламентарни субекти. Те не могат да покажат нищо различно. Имаме дефектна ситуация, в която представата за политика изчезва. Нямаме голяма политическа идея. Липсва ни разказът какво общество се опитваме да постигнем".
Делян Пеевски се оказа изключително значим в българския популизъм, посочи Проданов.
"Казва преди всички останали определени формулировки, които звучат прекрасно, но изречени от него биват обезценени.
Големият въпрос за ДПС е кой ще им нареди листите и как ще се явят на следващите избори".
Изборите изтощават тези, които участват в тях, напомни Проданов в предаването "Преди всички".
"Дори твърдото и устойчиво ДСП е в период на полуразпад. Ще се появят нови политически субекти и хора в политиката. Малките партии ще бъдат онова, което ще е основен интерес и играч на следващите избори.
Политологът коментира и причините за ситуацията около пожарите.
"Имаме едни мини феодални владения, които живеят собствен живот. Това е причината за неумението на държавата да се справи. Нужно е да се мобилизират групи от съседни държави. Това, което виждаме като пожари, е крайната точка на един много дълъг разпад на държавността ни. Южна България сме я загубили като управление. Тя е започнала да живее собствен живот".