"Отидем ли на избори, това са плаващи пясъци за всички. Слуховете за създаване на политическа партия на президента са силно преувеличени"
Единствената възможност за редовен кабинет е с първия мандат. Това заяви пред БНР политологът Милен Желев.
"Не трябва да губим надежда, че е възможен някакъв консенсус – видим или невидим.
Мисля, че в момента текат преговори - не само с ДПС, а и с прословутите липсващи 6 човека за мнозинство. Има откъде да се съберат депутати, защото към България приближават исторически събития. Един редовен кабинет с 4-годишен хоризонт би могъл да спомогне за приемането ни в еврозоната.
Отидем ли на избори, това са плаващи пясъци за всички. Плаващите мнозинства не са чак толкова опасни".
Той коментира поведението на ИТН.
"Тази политическа формация се опитва да надскочи себе си. Това, което им пречи да го направят, е ниското ниво на комуникация в пленарната зала.
Те са се обръщали срещу всички. Не може да бъдат предвидими. В дългосрочен аспект ИТН нямат кой знае какво бъдеще в българския политически спектър".
Желев посочи, че при ПП-ДБ се наблюдава "частично смирение", след като загубиха около 300 хиляди гласа на изборите.
"Поемането на отговорност от страна на Христо Иванов заслужава уважение.
От ПП предпочитат на предна позиция да бъде акад. Денков, който е консенсусна фигура. Асен Василев и Кирил Петков не са смирени. Това прави лошо впечатление и на техните гласоподаватели".
Политологът смята, че коалицията се нуждае от рязка промяна на курса и вътрешно реформиране.
Слуховете за създаване на политическа партия на президента са силно преувеличени, обясни още политологът в предаването "Преди всички".
"Трябва да има сериозни форсмажорни обстоятелства, за да напусне президентското кресло. Времето работи в негова полза. Той няма интерес да бърза.
Желев не вижда нищо лошо в създаването на такава партия, но посочи, че "по-опасна би била промяната на парламентарния модел и отиването към президентска република".
Той коментира и избора, който предстои да направят във Франция.
"Макрон извърши един колкото рисков, толкова и смел ход с обявяването на нови избори. Към момента не е фаворит да получи мнозинство. Опитва се обаче да консолидира всички срещу крайнодесните. Не веднъж подобно обединение се е случвало в историята".