Шансовете за кабинет с първи мандат намаляват. Първо се вижда, че ПП-ДБ отказват да участват в такова мнозинство, както и ИТН. Вторият елемент, който ме навежда на мисълта е, че Борисов каза, че ще предложат изцяло партиен кабинет, което намалява шансовете за подкрепа.
Това коментира политологът Даниел Стефанов в интервю пред БНР.
Според него "сега е трудно да се говори за кабинет с втори мандат, а третият мандат е по-особен":
"Защото, ако някои от тези неща, които излязоха като искане и позиция на ИТН за референдум за ЕС и НАТО, както и други неща, означават, че вероятно вече има блок от няколко партии, които застават зад доста сходни позиции и могат да имат мнозинство за трети мандат".
Стефанов обясни, че Законът за референдумите е инструментът, с който няколко партии в НС могат да направят допитване дали България да е член на ЕС и НАТО, "теми, които до момента не са били поставяни под въпрос".
"В тази група слагам БСП, "Възраждане" и "Величие", вероятно и ИТН".
Той коментира, че няма да е достатъчно, но вече се правят сондажи за подкрепа и от ПП-ДБ, но "не знаем позицията на ДПС".
"Крайният резултат не е толкова важен, вече има алтернативен разказ какво България може да представлява. Ако до момента евроатлантическата ориентация изглеждаше непоклатима, вече се формира блок, който се легитимира и показва за какво ще се бори при следващи избори", прогнозира Даниел Стефанов в предаването "12+3".
И допълни:
"Говори се за директен референдум за НАТО, това не означава, че България автоматично ще напусне двете организации, но говори за промяна на курса на България. Тези няколко партии имат противоположни на позицията за подкрепа на Украйна споменатите теми".
Според него доста неясна изглежда опозицията, защото сигналите от НС за нестабилност са доста странни.
"Погледнато в общ план не мисля, че има партия, която в момента би рискувала да влезе в преговори за втория мандат. Пеевски, въпреки желанието и амбициите, не е в състояние да предизвика протести срещу себе си. Смятам, че ДПС ще продължи да се стреми към участие във властта, видимо с конкретни хора, той ще продължи да бъде основен елемент в евроатлантическата ориентация на страната, но дали това ще доведе до управление, не мога да кажа", каза Стефанов.
Той обясни, че се говори усилено за промяната на изборната система у нас и че е необходима сериозна дискусия.
"Разговорът трябва да е по-широк. Някои изборни системи създават парламенти с по-стабилни правителства, други избирателни системи са с по-високо представителство на групи от обществото. Нашата дава добро представителство на обществото. Не знам дали е подходящ момент да намалим това представителство. Не говорим за крайните версии, а ако погледнете 5-те точки на "Възраждане", в тях не се говори за излизане на България от ЕС, а за предоговаряне и референдум за еврото, което ще отслаби позицията България в ЕС", коментира Даниел Стефанов.