Песимистът д-р Дафина Тачова: Достъпът до детски лекари става все по-труден. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици. Оптимистът доц. д-р Любомир Киров: Желаещи има, но ще отнеме време
Защо достъпът до педиатри се превръща в битка в много райони на страната? Защо са толкова малко пациентите, които се възползват от правото да сменят личния си лекар два пъти в годината?
Единични са случаите, когато пациенти от Благоевград сменят личния си лекар. Мнозинството от тях предпочитат неудобствата на чакането, защото… и при другите е така. Истината е, че на този специфичен "пазар" голям избор няма. Няма и нови еднолични търговци, в каквито превърнаха лекарите.
"Това все още не е проблем но ще стане много скоро. Съвсем скоро семейните лекари няма да могат да обслужват качествено и тези, които са постоянни техни пациенти. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици, броят се на пръстите на едната ръка. Само след 5 години това натоварване, на което сме подложени, ще се отрази", смята д-р Дафина Тачова, семеен лекар и педиатър, както и единственият детски пулмолог в Югозападна България.
Върху общопрактикуващите лекари са стоварени толкова много дейности за извършване, отбелязва тя. По думите ѝ, това натоварване е нетърпимо.
При педиатрите проблемът е идентичен - освен че са малко, всички детски лекари са на границата или вече в пенсионна възраст, признава д-р Тачова.
Достъпът до педиатри става все по-труден, категорична е тя.
Младите лекари приемат покани от чужбина, които са "много приятни", пояснява д-р Дафина Тачова.
"Виждате какво се случва в София – трудно е да си намериш лекар."
"Ние буксуваме вече години наред. Чакаме да се появи работещо здравно министерство. Между единия и другия министър министерствата спират да работят, започват от нулата, от тях започва летоброенето", коментира общопрактикуващият лекар в предаването "Хоризонт до обед".
Кой ще работи в бъдещата детска болница, пита благоевградската лекарка и припомня – педиатрията винаги е била най-нископлатената специалност.
Според д-р Тачова нещата в държавната здравна политика са изпуснати непоправимо.
Няма достатъчно обучителни практики. Има обаче млади хора, които искат да специализират, твърди доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
"Желаещи има. Проблемът е решим, но ще отнеме време."
Детските болести да са по-широко застъпени в специализацията по обща медицина, призова д-р Киров.
Все още има административни фактори, които пречат, изрази мнение той и даде пример:
"Защо за всяко нещо детето трябва да бъде водено при лекаря? Родителите са подгонени от съответните институции – щом детето се изкиха, го пращат обратно вкъщи. Това не е разумно. До какво води? До прекомерно натоварване на нашите колеги, които работят повече с деца. На тях не им остава достатъчно време да вършат друга, по-важна работа с децата."
Според Любомир Киров, за да се реши проблемът с недостига на лични лекари и педиатри, "се иска желание, разум и тези, които вземат решения, да се вслушват в онези, които са на терен".
"И това е, разбира се, част от националната сигурност."