Скандалите са предназначени да увредят имиджа на една формация, която в последните 9-10 месеца направи доста положителни неща, смята депутатът
"Предвиждам доста мръсна предизборна кампания с неща, които да се изваждат в последния момент и да не могат да бъдат проверени от институциите". Това коментира в студиото на БНТ депутатът от ПП-ДБ Александър Симидчиев.
Според него след изборите всички парламентарно представени партии трябва да намерят общи цели:
"Това не значи да се оформи коалиция, а да имаме основни цели - стабилен бюджет, развиваща се икономика".
Разследването на "Бивол" и твърденията за подправени документи на Кирил Петков Симидчиев коментира така:
"Напоследък наблюдавам, че имаме постоянно повтаряне на едни твърдения, които не са доказани. Тези твърдения оформят общественото мнение, тоест всякакви такива неща, подхвърлени в общественото пространство, се правят с цели, които не са демократични. Със сигурност тези скандали са предназначени да увредят имиджа на една формация, която в последните 9-10 месеца направи доста положителни неща".
По думите му тези твърдения трябва да се докажат в съда.
Не можем да говорим за криза с коклюша, тъй като имаме средствата да му повлияем лечебно - с лекарства, и профилактично - с ваксини, посочи Александър Симидчиев. Недостиг на ваксини при личните лекари няма, проблемът е в аптеките.
"Има епидемично разпространение поради две причини. Едната е, че ваксината е направена да е максимално безопасна, което прави нейната ефикасност по-ниска".
По думите му пикът на заразата в цяла Европа е свързан с противоепидемичните мерки срещу ковид.
"Когато ние се дистанцирахме и носехме маски покрай ковид, популацията беше по-малко изложена и на коклюш, поради което общото ниво на имунитет леко намаля. Това, съчетано с един пик в съседните държави, неминуемо щеше да влезе при нас".
Коклюшът има от 3 до 5-годишна цикличност, обясни Симидчиев. Той коментира и скандала с отстраняването на шефа на НЗОК в последния момент - по думите му не става въпрос само за пари, но и за управлението на касата.
"Когато има различни хора, които да управляват, те могат взаимно да се балансират. когато се отстранят едните, тогава прозрачността намалява драстично".
Симидчиев определи като позитивно приемането на стратегията за здравеопазването до 2030 г.