Определеният за служебен премиер Димитър Главчев ще спази срока и представи балансиран състав на кабинет.
"Предполагам, че ще избере хора, на които самият той има доверие, това е от изключителна важност. Поставен е в ситуация да е премиер и ще се постарае да предложи разумно и балансирано правителство, което да свърши основната задача, за да няма съмнение, че изборите са протекли закономерно. Поне по-голямата част от политическите партии да не оспорват и да нямат съмнения", сподели Мурджов в предаването "12+3".
Неговото мнение е, че Главчев ще се справи доста добре и с другия ракурс - дали служебният кабинет ще участват в предизборната кампания или не – "виждали сме такива случаи".
Мурджов е категоричен, че слуховете, че служебният кабинет ще управлява по-дълго от 2 месеца, са "хипотези". И не изключва и след изборите двете най-големи политически формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ отново да седнат на преговори за съставяне на правителство.
А какво ще реши избирателят – "зависи как партиите ще предложат своите оферти към избирателите, за да вдигнат избирателната активност".
"Надявам се, че българинът е умен и ще даде гласовете си на тези, които искат да решават проблеми, а не на тези, които обещават, а правят други неща", коментира експертът по изборни системи.
За избори 2 в 1 Мурджов посочи, че това е желанието на по-голямата част от хората и "не е маловажен аргументът, че ще се спестят пари". Това е разумното, убеден е той.
Той коментира, че и изборната администрация може да се справи с избори 2 в 1 – за ЕП и парламентарни. Правили сме 2 в 1 – президентски и парламентарни, правили сме и 3 в 1, припомни експертът.
Препоръката на "Сиела", че изборите трябва да са през 2 седмици, за да се пренастроят машините Мурджов, коментира:
"Щом експертите казват, че това е необходимият срок, аз не съм специалист по машините, но имам забележки. Чисто технологично вероятно е задължително условия, за да имаме спокойствие, за да не стане като предишния път, не бяха сертифицирани машините. Това обърква избирателя и поставя под въпрос изборния резултата, това са поводи за обжалвания и съмнения. Също така сваля се доверието, а най-важното е изборният процес да е законен и прозрачен".