Тази сглобка помогна България да остане и да продължи да стои в този геополитическия маршрут. Ако са паднали корупционните рискове при обществените поръчки през тези 9 месеца би било добре
На боксов мач оприличи политическата ситуация с ротацията на правителството и по-конкретно - снощните брифинги доц. Георги Лозанов в интервю пред БНР.
Според него на ринга има двама, но изглежда, че боксьорите са се прегърнали, единият е притиснал другия и не му позволява да нанася удари, но за сметка на това да може да бъде атакуван и победен.
"ГЕРБ нанасяха имиджови удари на ПП-ДБ", коментира медийният експерт. Според него това идва от "трудността да се упражнява властта и неголемия тренинг на ПП-ДБ в политиката, както и други обстоятелства, включително и в международен план".
"Защото ПП-ДБ изразяват идеологията на либералната демокрация, която сега е притисната от перспективата Тръмп да се върне в Белия дом и това даде преднина на Путиновия режим и отслаби помощта за Украйна", обясни причините доц. Георги Лозанов.
И допълни:
"Всичко това постави в една много по-трудна ситуация ПП-ДБ, отколкото бяха преди създаването на първата сглобка, пред 9 месеца, когато създадоха собствено правителство със собствения си мандат и получиха подкрепата на ГЕРБ само с един министър. Оказа се, че ГЕРБ СДС са взели сериозна преднина и сега те диктуват условията".
Той е убеден, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ "по собствена воля не биха се включили да управляват заедно".
"Беше направено поради това, че имаше риск България да загуби геополитическата си ориентация на запад. Тази сглобка помогна България да остане и да продължи да стои в този геополитически западен маршрут", коментира доц. Лозанов в предаването "Нещо повече".
Той смята, че има нужда от анализ на досегашното управление и "ако са паднали корупционните рискове при обществените поръчки през тези 9 месеца, би било добре".
"Споразумението няма как да се състои, ако не намерят хора, които да го вършат. Голям привърженик съм на ролята на личността в историята и политиката. Сега се заговори за избор на регулатори да става публично, дори в диалог с гражданското общество, което бе пренебрегвано в България, а то е от основите на демокрацията", каза Георги Лозанов.